fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda spotkał się z komisarzem UE ds. rolnictwa oraz z ministrami rolnictwa z ośmiu unijnych państw

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa oraz z ministrami rolnictwa z ośmiu unijnych państw. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. na temat kwestii unijnych dopłat dla rolników oraz o Wspólnej Polityce Rolnej.

Do pałacu prezydenckiego przybył komisarz Janusz Wojciechowski oraz szefowie resortów rolnictwa: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumuni oraz Polski.

Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z komisarzem Januszem Wojciechowskim powiedział, że środki na Wspólną Politykę Rolną nie mogą być mniejsze niż dotychczas.

– To jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów krajów naszej części Europy. One nie mogą być mniejsze. A w tym wszystkim kwestia dopłat bezpośrednich – tak bardzo ważna dla rolników – musi być również bardzo mocno podnoszona i jest bardzo mocno podnoszona. Naszym postulatem jest, aby te dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem Unii Europejskiej, tzn. aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w UE – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też komisarzowi ds. rolnictwa, że przyjechał do Warszawy, aby wysłuchać postulatów państw regionu. Z kolei Janusz Wojciechowski stwierdził, że Unii Europejskiej bardzo potrzebne są takie głosy.

– Wspólna Polityka Rolna to jest polityka służąca bezpieczeństwu całej Europy. Ona powinna być silna i sprawiedliwa. A silna Wspólna Polityka Rolna to przede wszystkim odpowiedni dla niej budżet. Jak Państwo wiedzą, jest z tym pewien problem. Dyskusja nad budżetem Unii Europejskiej, w ogóle nad tym wieloletnim budżetem, jest trudna, jest trudna, jeśli chodzi o rolnictwo – zaznaczył Janusz Wojciechowski.

W Polsce odbywa się dziś także spotkanie ministrów rolnictwa Europy Środkowo-Wschodniej. Szefowie resortów mają podpisać wspólną deklarację.

W ubiegłym tygodniu szefowie 27 unijnych państw na spotkaniu w Brukseli nie osiągnęli porozumienia ws. wieloletnich ram finansowych.

 

RIRM

drukuj