fot. PAP/Andrzej Lange

Pierwszy dzień wizyty prezydenta A. Dudy na Łotwie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udał się z wizytą do Rygi. W planach jest m.in. spotkanie z prezydentem oraz premierem kraju, a także z przedsiębiorcami.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli do Rygi późnym popołudniem. [czytaj więcej] Wizyta rozpoczęła się od spotkania w kurii ryskiej z Polakami mieszkającymi na Łotwie.

– Przede wszystkim gratuluję, ale zarazem bardzo serdecznie dziękuję, bo to nie są odznaczenia dawane na kredyt. To odznaczenia za ciężką, wieloletnią pracę; za ogromny wkład w codzienne umacnianie polsko-łotewskich relacji; za podtrzymywanie na Łotwie polskiej tradycji i kultury, tego wszystkiego, co dla Polaków jest ogromnie ważne – powiedział Andrzej Duda.

Para prezydencka spotkała się też z metropolitą ryskim, księdzem arcybiskupem Zbigniewem Stankiewiczem.

– Powiązania polsko-łotewskie są bardzo istotne, bo to powiązania duchowe, militarne. Dzisiaj Łotwa wspólnie z Polską wspiera walczącą Ukrainę. (…) Warto kontynuować tradycje, które mają korzenie w przeszłości, żeby  rozwijać się i wzajemnie ubogacać duchowo oraz w dziedzinach życia codziennego – wskazał ks. abp Zbigniew Stankiewicz.

W środę prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiać z najważniejszymi przedstawicielami łotewskich władz, m.in. prezydentem Egilsem Levitsem, premierem Krisjanisem Karinsem oraz szefem łotewskiego parlamentu, Edvardsem Smiltensem. Tematów do omówienia jest wiele – podkreślał jeszcze przed wylotem do Rygi szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP, minister Marcin Przydacz.

– Będzie dominować tematyka bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Za parę miesięcy w Wilnie odbędzie się szczyt Paktu Północnoatlantyckiego. W naturalny więc sposób regiony Europy Środkowej i Wschodniej pracują już nad agendą szczytu. To, co dla nas jest najważniejsze, to dalsza adaptacja Sojuszu do zagrożeń, które płyną z kierunku wschodniego; dalsze zmiany w zakresie obecności wojskowej zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i żołnierzy – poinformował minister Marcin Przydacz.

W planach prezydenckiej wizyty jest też czwartkowe spotkanie z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz ekspercka debata dotycząca bezpieczeństwa.

Jakub Więcław/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl