PAP/EPA.

Bratysława: Prezydent A. Duda wziął udział w inauguracji konferencji GLOBSEC

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w inauguracji konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Zwracał uwagę, że podnoszenie poziomu życia społeczeństw jest skuteczną ochroną przed zagrożeniami.

Konferencja GLOBSEC odbywa się w Bratysławie szesnasty raz. Dyskusję zdominował temat pandemii. Przywódcy państw mówili o odbudowie gospodarek Europy Środkowej. Prezydent Andrzej Duda przekonywał, że istnieje wyjątkowy sposób państw naszego regionu na poprawę sytuacji po pandemii. Jest nim Inicjatywa Trójmorza.

– Format współpracy regionalnej uzupełniający w stosunku do integracji unijnej oraz zakładający zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim – mówił Andrzej Duda.

Skuteczna odbudowa po pandemii wymaga również globalnej solidarności – wskazywał prezydent.

– Celem z całą pewnością musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, zaszczepionych i niezaszczepionych – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent zwracał uwagę, że obok globalnej solidarności, potrzebna jest też solidarność wewnętrzna, która w praktyce prowadzi do podnoszenia poziomu życia obywateli.

– Wzrost zamożności społeczeństw będzie prowadził do lepszych możliwości zmagania się ze wszystkimi zagrożeniami, właśnie choćby pandemicznymi – oznajmił Andrzej Duda.

Nasz region będzie jednym z najprężniej rozwijających się w najbliższych latach. Spodziewany jest wzrost PKB w Europie Środkowej nawet o 4,6 procent.

– Sytuacja gospodarcza w regionie wyraźnie wykazuje oznaki ożywienia, które jest naturalnym odbiciem po lockdownach, luzowaniu restrykcji wywołanych obostrzeniami epidemicznymi – oznajmił dr Bartosz Michalski, ekonomista.

Podczas konferencji GLOBSEC głos zabrał również Ojciec Święty Franciszek. W specjalnym przesłaniu wideo papież Franciszek namawiał do stworzenia modelu solidarności i transformacji ekologicznej.

– Działanie na rzecz rozwoju wszystkich oznacza podjęcie procesu nawrócenia, a przede wszystkim podejmowanie decyzji zdolnych zamienić śmierć w życie, broń w żywność. Każdy z nas potrzebuje również ekologicznego nawrócenia – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie swojego wystąpienia Papież powiedział, że modli się o to, aby dyskusje podczas konferencji przyczyniły się do powszechnego udziału w rozwiązaniach opartych na pokojowym współistnieniu i harmonii. Forum w Bratysławie zakończy się w czwartek.

TV Trwam News

drukuj