Katowice: Prezydent złożył wieńce pod pomnikami Korfantego i Piłsudskiego

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek w Katowicach wieńce pod pomnikami dyktatora III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczczeniem pamięci tych przedwojennych polityków prezydent rozpoczął wizytę w województwie śląskim.

Prezydentowi towarzyszyli m.in. pochodzący z woj. śląskiego minister sportu Witold Bańka, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Na placu Sejmu Śląskiego Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego (1873-1939) – jednej z najważniejszych postaci dla przedwojennego Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski.

To Korfanty był dyktatorem III Powstania Śląskiego z 1921 r., którego 95. rocznica wybuchu obchodzona jest w tym roku. Był to największy z trzech śląskich zrywów. W jego efekcie przyznano Polsce znacznie większą część Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.

Po uczczeniu Korfantego prezydent złożył również wieniec pod znajdującym się nieopodal pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935) – przeciwnika politycznego śląskiego działacza.

Z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego (noc z 2 na 3 maja 1921 r.) prezydent Duda wydał w maju okolicznościowe przesłanie. Złożył w nim hołd śląskim powstańcom i podkreślił, że to dzięki męstwu powstańców potwierdzone i umocnione zostały odwieczne więzi łączące Śląsk z Macierzą.

Podczas czwartkowej wizyty w woj. śląskim Andrzej Duda ma także spotkać się z mieszkańcami Tychów i Bierunia.

PAP/RIRM

drukuj