W Bułgarii do trzech lat więzienia za propagowanie radykalnego islamu

Parlament Bułgarii przyjął w czwartek nowelizację Kodeksu karnego przewidującą kary do trzech lat więzienia za propagowanie radykalnego islamu. Zmianę w prawie zaproponował nacjonalistyczny Front Patriotyczny (PF), jedna z trzech partii koalicji rządzącej.

Nowe zapisy zawierają określenie „propagowanie radykalnego islamu”, obejmujące „wzywanie do dżihadu, utworzenia kalifatu, stosowania prawa szariatu i do nadrzędności tego prawa nad cywilnym ustawodawstwem, przymusowego narzucania religijnych zasad i norm, a także werbowanie zwolenników i gromadzenie środków finansowych na te cele”.

Wymienione czyny mają być karane pozbawieniem wolności do lat trzech.

Według autorów nowelizacji problem radykalnego islamu w Bułgarii jest bardzo poważny, ponieważ struktury radykalne, finansowane z zewnątrz, przeważnie z Arabii Saudyjskiej, istnieją i stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Kodeks karny powinien odnieść się do tego zagrożenia – zaznaczył współprzewodniczący PF Krasimir Karakaczanow.

Według niego nowe przepisy wyraźnie rozróżniają między radykalną ideologią a pokojowym islamem.

Tydzień temu, także na wniosek PF, parlament przyjął specjalną ustawę zakazującą noszenia burek w miejscach publicznych.

Obecnie w mieście Pazardżik w środkowej Bułgarii trwa proces 14 osób oskarżonych o propagowanie radykalnego islamu. Odpowiadają przed sądem za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), wywieszanie czarnych flag tej dżihadystycznej organizacji i noszenie koszulek z jej symbolami. Niemal wszyscy oskarżeni to Romowie. Grozi im kara ośmiu lat więzienia. Głównym oskarżonym jest 40-letni Ahmed Musa Ahmed – samozwańczy imam romskiej dzielnicy w Pazardżiku, który ma już na koncie wyrok za podobne przestępstwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl