fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Jestem przeciwnikiem budowania tzw. armii europejskiej poza strukturami NATO

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w czwartek w Polsat News, że jest przeciwnikiem budowania tzw. armii europejskiej poza strukturami NATO. Ocenił, że armie europejskie powinny zacieśnić współpracę, ale powinno odbywać się to w ramach Sojuszu.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany w czwartek na antenie Polsat News o to, czy w jego ocenie powinna powstać niezależna od NATO tzw. europejska armia.

„Armie europejskie powinny ze sobą współpracować, powinny mieć zacieśnioną formułę współpracy, ale to wszystko musi odbywać się w ramach NATO” – oświadczył prezydent RP.

Dodał, że jest przeciwnikiem budowania „czegokolwiek poza” strukturami natowskimi.

Prezydent RP wyjaśnił, że jest zwolennikiem form współpracy zbliżonych mechanizmem do Trójmorza.

„Istota polega na tym, by stworzyć między nami efekt synergii zwiększający naszą spójność z Unią Europejską, po to, abyśmy jeszcze szybciej wyrównali różnice rozwojowe między Zachodem a naszą częścią Europy” – tłumaczył prezydent.

Jak dodał, na podobnych zasadach mogłyby współpracować armie krajów Unii Europejskiej.

Prezydent podkreślił, że w jego ocenie Unia powinna uwspólnić produkcję amunicji i uzbrojenia.

„Uzbrajajmy się razem, twórzmy większą siłę po to, by NATO było mocniejsze” – zaapelował Andrzej Duda.

Pytany, czy Polska powinna dążyć do przystąpienia do programu Nuclear Sharing, prezydent odparł, że wszelkie decyzje w tej sprawie leżą w gestii Sojuszu.

„Uważam, że to wzmocniłoby nasze bezpieczeństwo” – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl