fot. PAP/Jakub Szymczuk

Prezydent RP rozpoczął wizytę w Australii. Andrzej Duda spotkał się m.in. z Polonią w Melbourne

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Polski i pierwszej damy w Australii. Para prezydencka odwiedzi również Nową Zelandię. Wizyta dotyczy spraw politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. W sobotę prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Melbourne.

W Australii mieszka blisko 200 tys. Polaków. Prezydentowi bardzo zależało na spotkaniu z nimi.

– Moim wielkim marzeniem było w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę spotkać się z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska, we wszystkich zakątkach świata – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Polacy emigrowali do Australii w trudnych momentach historii w czasie zaborów, II wojny światowej i zaraz po niej. Tak jak pan Zbigniew Leman, który z siedemdziesięcioma powstańcami warszawskimi wyjechał na Antypody.

– Byłem uczestnikiem i brałem dział w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. i byłem żołnierzem Armii Krajowej od 1941 r. mając 18 lat – mówił Zbigniew Leman ps. „Darek”.

Wielu Polaków przyjechało do Australii w latach osiemdziesiątych oraz ostatnim okresie.

– Tyle tysięcy kilometrów od Polski realizując się, budując swoje życie, realizując swoje ambicje, wystawiacie państwo Polsce tak doskonałą opinię. Jestem za to ogromnie wdzięczny – podkreślił Andrzej Duda.  

Wizyta prezydenta w Australii ma także wymiar gospodarczy. W ubiegłym roku obroty handlowe Polski z Australią wyniosły miliard trzysta milionów dolarów. Polskim władzom zależy na ich wzroście.

– To dlatego właśnie oficjalna wizyta prezydenta RP odbywa się tutaj w Australii po raz pierwszy – zauważył prezydent Polski.

W maju Komisja Europejska otrzymała zielone światło na rozpoczęcie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Australią i Nową Zelandią. Prezydent Polski jest pierwszym unijnym przywódcą, który odwiedza te kraje po tej decyzji.

– Jest czas już na to, żebyśmy realizowali ekspansje gospodarczą i polityczną na cały świat – nie musimy się ograniczać tylko do Europy – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent weźmie udział w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz w inauguracji Polsko – Australijskiego Forum Energetycznego.

Australia należy do przodujących na świecie krajów w wydobyciu węgla i innych surowców naturalnych. W forum wezmą udział przedstawiciele polskich spółek energetycznych oraz Ministerstwa Energii. Prezydent Andrzej Duda spotka się też z australijskimi inwestorami oraz młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii.

– Chcemy namawiać polskich przedsiębiorców do inwestowania poza granicami i zapraszać aktywnie inwestorów spoza granic – mówił prezydent RP.

Prezydentowi towarzyszy również delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej z szefem resortu Mariuszem Błaszczakiem na czele.

– Rozmawiamy na temat współpracy w dziedzinie współpracy zbrojeniowej między Polską a Australią – wskazywał jeszcze w Polsce minister Mariusz Błaszczak.

Przed wizytą w Australii pojawiły się informacje o planach zakupu przez Polskę dwóch używanych australijskich fregat rakietowych typu Adelaide. Do podpisania umów najprawdopodobniej nie dojdzie. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że zakup byłby rozwiązaniem pomostowym aż do momentu, gdy polski przemysł stoczniowy będzie w stanie wybudować takie okręty.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj