fot. PAP/EPA

Wizyta prezydent Estonii w Polsce

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

To pierwsza w historii Republiki Estońskiej kobieta, która przed miesiącem została zaprzysiężona na prezydenta. Spotkanie w Warszawie ma mieć charakter roboczy.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreśla, że Polskę i Estonię łączy bardzo dużo. Wskazuje tu m.in. na współpracę w ramach NATO.

Mamy trzy bardzo poważne płaszczyzny do współpracy politycznej: NATO, region i Unię Europejską. Cieszymy się, że pani prezydent Kersti Kaljulaid przyjedzie do nas kilka tygodni po rozpoczęciu kadencji. To jest też taki przyczynek do kontynuowania tych relacji bardzo ciepłych i bliskich między prezydentami Polski  i Estonii. Są one też dziełem poprzedniego prezydenta Toomasa Ilvesa, który wielokrotnie był w naszym kraju i w ostatnich miesiącach też widział się z prezydentem Andrzejem Dudą; wcześniej był wielkim przyjacielem prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił prezydencki minister.

Na lipcowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji.

Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością.

W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj