Program „Za życiem” w sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przed południem  rozpocznie prace nad rządowym projektem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”.

Wczoraj w trybie obiegowym przyjęła go Rada Ministrów. Program „Za życiem” ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Przewiduje m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie bądź chorobę.

Kobiety w tzw. trudnej ciąży mogłyby korzystać ze wsparcia asystenta rodziny. Poseł Marzena Machałek podkreśla, że jest to pierwszy krok w realizacji całego programu.

Zależy nam na wsparciu kobiet, wsparciu rodzin. Szczególnie tych rodzin w których kobieta jest w tak zwanej trudnej ciąży. Ta ustawa zawiera zapis i zagwarantowanie świadczenia finansowego. Oprócz tego wsparcia materialnego potrzebne jest wsparcie kompleksowe: medyczne, społeczne, instytucjonalne. To wszystko będzie znajdować się w programie całościowym –  akcentuje poseł.

Powstanie programu „Za życiem” premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października. Sejm odrzucił wówczas obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się tzw. aborcji.

RIRM

drukuj