W Kanadzie będzie można poddać dziecko tzw. eutanazji bez zgody rodziców

Jeszcze w lutym do kanadyjskiej Izby Gmin trafił specjalny raport Wspólnej Komisji ds. Pomocy Medycznej w Umieraniu, który wzywa do drastycznego rozszerzenia możliwości wykonywania tzw. eutanazji na terenie Kanady. Pojawił się wśród nich zapis o zaleceniach rozszerzenia uśmiercania dzieci określanych mianem „dojrzałych nieletnich”.

Najwięcej kontrowersji budzi rekomendacja 19. tego raportu, w którym wnioskuje się, aby rząd Kanady ustanowił zasadę, która w stosownych przypadkach zaleca konsultowanie przeprowadzenia „medycznie wspomaganej śmieci” (MAID) z rodzicami lub opiekunami prawnymi „dojrzałego małoletniego” w trakcie przeprowadzania oceny jego sytuacji. Jednak to wola małoletniego ma mieć pierwszeństwo w ostatecznej decyzji. Taki zapis w praktyce może pozbawić opiekunów tego dziecka udziału w konsultacjach dotyczących dokonania tzw. eutanazji na ich nieletnim dziecku, które zostanie uznane za zdolne do podejmowania decyzji o pozbawieniu go życia.

Jak się okazuje większość kanadyjskich prowincji zezwala już „dojrzałym nieletnim” na podejmowanie decyzji dotyczących stosowanej wobec nich terapii, w tym wycofania lub wstrzymania aparatury podtrzymującej życie.

Jeżeli Kanada zezwoli na eutanazję dzieci (dojrzałych nieletnich), to będą one arbitralnie uznane przez lekarza za zdolne do podejmowania decyzji medycznych, będą również uznawane za zdolne do decydowania, za zgodą rodziców lub bez, o pozbawieniu ich życia przez śmiertelny zastrzyk – podkreśliła Ewa Kowalewska na łamach portalu hali.org.pl.

Dodała również, że obecnie (gdy rząd Kanady rozważa tzw. eutanazję dzieci i osób z demencją, które zażądają śmierci) wymóg wyrażenia zgody na śmierć staje się tylko jedną z opcji opieki medycznej.

Zawsze, gdy otwierają się drzwi przed legalizacją nowych powodów zabijania ludzi, droga nieuchronnie prowadzi dalej: otwarcie drzwi do eutanazji dzieci, również możliwość eutanazji bez zgody rodziców – zaznaczyła.

Ewa Kowalewska zwróciła również uwagę na całkowite i celowe rozmywanie różnicy pomiędzy odrzuceniem terapii uporczywej od decyzji o uśmierceniu człowieka pod pretekstem pomocy medycznej.

Z punktu widzenia moralnego różnica jest jednak ogromna, na co zwraca uwagę Katechizm Kościoła Katolickiego. Ponadto wykorzystywanie emocji, poczucia porzucenia i beznadziejności w przypadku starszych dzieci może powodować doraźne decyzje o chęci śmierci bez możliwości zgłębienia wszystkich aspektów tej niewątpliwie bardzo trudnej sytuacji – wyjaśniła.

Według Health Canada, agencji rządu kanadyjskiego, tylko w 2021 roku w procederze tzw. eutanazji odebrano życie ponad 10 tys. osób. Liczba przypadków śmierci wspomaganej przez lekarza wzrosła o ponad 32 procent. Jednak pomimo tak zatrważających danych Kanada na tym nie poprzestaje, tylko wprowadza następne ustawy umożliwiające w świetle prawa zabijanie kolejnych ludzi.

Euthanasia Prevention Coalition Life News/hli.org.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl