fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda w Vancouver: Kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność. Jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu – mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie. W piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent zwracał uwagę, że według szacunków około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami Polski, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion z nich. Jak mówił, ci, którzy czują się częścią polskiej wspólnoty, mają często różne poglądy, są różnej wiary.

„Jednak łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna” – mówił Andrzej Duda.

Jak ocenił, kanadyjska Polonia to licząca się społeczność. Świadczy o tym – wskazywał – ustanowienie przez władze w Kanadzie maja miesiącem polskiego dziedzictwa.

„Polska też o was pamięta. Też dlatego, że wy pamiętaliście o niej zawsze i pamiętacie o niej cały czas” – dodał.

W swoim wystąpieniu wspomniał też o trudnej sytuacji międzynarodowej w związku z toczącą się wojnie na Ukrainie.

„Trudne czasy przyszły na naszą części Europy, ale wierzymy w to, że damy radę. Dziękujemy Państwu za wsparcie, bo także dzięki Państwa wsparciu jesteśmy dzisiaj częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteśmy dzisiaj częścią wolnego świata” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, dziękując kanadyjskiej Polonii za lobbing na rzecz dołączenia Polski do NATO.

Wcześniej polski prezydent upamiętnił bohaterów powstania w Getcie Warszawskim, składając kwiaty przed pomnikiem pamięci o Holokauście oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddziału Kolumbia Brytyjska, Jakuba Chaima Kaliskiego.

„Dzisiaj 81. rocznica tego powstania, kiedy polscy Żydzi stanęli do walki z bronią w ręku przeciwko niemieckiemu okupantowi, przeciwko swoim katom. Walczyli o zwycięstwo? Nie. Tym zwycięstwem było nie dać się, choć to >>nie dać się<< najczęściej oznaczało śmierć” – powiedział prezydent.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl