fot. pixabay.com

Lasy Państwowe zamierzają wyłączyć 10 procent powierzchni lasów z pozyskania drewna

Lasy Państwowe chcą wyłączenia 10 procent powierzchni lasów z pozyskania drewna i mają plan zwiększenia tego wskaźnika do poziomu 20 procent. Kierownictwo Lasów Państwowych proponuje zaklasyfikowanie obszarów zalesionych do trzech kategorii: lasów wyłączonych z użytkowania, częściowo wyłączonych i gospodarczych.

Pomysł dot. wyłączenia 10 procent powierzchni lasów z pozyskania drewna ma być jeszcze omawiany. Leśna „Solidarność” spodziewała się dalszych włączeń po tzw. moratorium ogłoszonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Przewodniczący związku, Zbigniew Kuszlewicz, przyznał jednak, że jest zaskoczony. Jak zauważył, wszystko dzieje się bez dialogu ze stroną społeczną.

– Dla mnie jest to w pewnym sensie zaskoczeniem, dlatego że pierwsze wprowadzenie ograniczeń w pozyskaniu drewna, a generalnie mówiąc działalności gospodarczej w lasach, które zostały wyłączone decyzją minister klimatu i środowiska, to było 1,3 procenta Lasów Państwowych. Jeżeli 10 proc. ma już być wyłączonych, to jest to szokująca sprawa, bo po co w poniedziałek i wtorek mają być obrady o lasach. Po co to jest organizowane, skoro decyzje są podejmowane wcześniej – mówił Zbigniew Kuszlewicz.

Lasy Państwowe wypracowały też kryteria wyznaczania miejsc, w których nie będzie wycinki. Chodzi o tereny z bogatymi walorami środowiskowymi oraz o lasy, w których pozyskanie drewna będzie zależne od walorów przyrodniczych i oczekiwań społecznych.

Leśnicy chcą również, aby wyłączenia 20 proc. obszarów spod wycinki uwzględniały wszystkie lasy bez względu na formę własności czy podmiot zarządzający. Koncepcja ta według Zbigniewa Kuszlewicza jest absurdalna.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl