fot. PAP/Rafał Guz

Zniesienie progu dochodowego w programie 500+ bez poparcia sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie zgodziła się na zniesienie progu dochodowego przy świadczeniu z programu 500 plus na pierwsze dziecko. Chciały tego Platforma Obywatelska i PSL. 

Poparcia nie zyskała również poprawka wprowadzająca górne kryterium w wysokości 2,5 tys. zł na osobę w rodzinie – tego domagała się z kolei Nowoczesna. Dziś posłowie wysłuchają sprawozdania z prac komisji.

Platforma Obywatelska chce, by świadczenie przysługiwało od pierwszego dziecka, niezależnie od dochodu rodziny. Proponuje, by świadczenia wypłacał ZUS od 1 lipca.

Odnosząc się do tego pomysłu Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, powiedział, że na projekt w kształcie zaproponowanym przez Platformę Obywatelską nie starczyłoby środków.

– Ta propozycja jest o tyle dziwna, ze względu na to, że z naszych wyliczeń wynika, że w 2017 roku koszt takiej propozycji to 19,4 mld złotych. W kolejnych latach, do roku 2026, roczny koszt wyniesie ok. 20 mld złotych. Łączny koszt wprowadzenia tego rozwiązania od lipca to 20,5 mld złotych, a my w ustawie budżetowej mamy zapisane 17 mld 55 mln złotych na sfinansowanie świadczenia. Tak naprawdę kluczowe jest, że chcemy Polaków zachęcić do tego, żeby ten model 2+1 – przypomnę, że 53,3 proc. rodzin w Polsce ma jedno dziecko – przestał obowiązywać, a zyskał model 2+2. Marzyłoby się nawet, żeby było to 2+3 – podkreślił Bartosz Marczuk.

Do ustawy wprowadzono poprawki rządu, np. możliwość składania wniosku o świadczenie online. Również rodziny zastępcze będą miały 3 miesiące na złożenie wniosku o przysługujące im świadczenie.

Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach (w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnym dzieckiem) również na pierwsze.

RIRM

drukuj