fot. pixabay.com

MSZ organizuje akcję „Dziecko, Rodzic, Migracja” dla rodzin wyjeżdzających za granicę

„Dziecko, Rodzic, Migracja” to nowa akcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy i wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się dzieci i młodzież w związku z emigracją rodziny za granicę. Program ma też ułatwić rodzicom zdobycie wiedzy na temat warunków, w jakich będę wychowywać swoje dziecko w obcym państwie.

Polacy wyjeżdżają za chlebem coraz rzadziej. Wciąż jednak całe rodziny decydują się na wyjazd za granicę z różnych powodów. Zmiana miejsca zamieszkania jest szczególnie dotkliwa dla najmłodszych.

– Sprawą znaną ogólnie jest to, że dzieci przeżywają swoją sytuację w bardzo dużym stopniu zależnie od tego, jak przeżywają ją rodzice i też zależnie od tego, w jakim są wieku – podkreśliła psycholog dr Magdalena Żurko.

Zamieszkanie w nowym miejscu gdzie dziecko musi poznać nową kulturę, język i środowisko jest dla niego dużym wyzwaniem. Emigracja często wpływa też na relacje rodzinne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce pomagać dzieciom i młodzieży pokonywać te bariery.

– Ministerstwo inicjując dzisiaj program „Dziecko, Rodzic, Migracja” chce w sposób przemyślany i systemowy zagwarantować instrumenty i działania służące minimalizowaniu barier, z jakimi przychodzi się zmagać w środowisku emigracyjnym dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Chodzi przede wszystkim o uwrażliwienie służby konsularnej na prawa i problemy polskich dzieci poza granicami kraju oraz zapewnienie lepszej ochrony podmiotowości dzieci na emigracji.

– Tłem takich działań jest niepokojący rozwój i utrwalanie w wielu państwach na świecie nowych transkulturowych rodzajów tożsamości. Z tego powodu stojąca na gruncie polskiego prawa i narodowych wartości służba konsularna wspiera i jeszcze bardziej utrwalać powinna polską tożsamość – tożsamość w rodzinie – zwrócił uwagę wiceminister.

Często rodzice decydujący się na emigrację nie do końca wiedzą, w jakim systemie będą dorastały ich dzieci. Ministerstwo chce wspierać polskie rodziny w przygotowaniu do wyjazdu.

Żeby rodzice, którzy planują swój wyjazd do któregoś z krajów europejskich, wiedzieli czego się spodziewać. Czego się spodziewać w zakresie tego, jak wygląda nauka, struktury i sposobu opieki instytucji, które zajmują się dziećmi i brali również pod uwagę pewne różnice kulturowe, które nawet w bliskich geograficznie krajach jednak mogą czasami zaskakiwać – mówił dyrektor departamentu konsularnego, Marcin Jakubowski.

Kolejnym problemem z jakim zmagają się dzieci za granicą jest konieczność nauki nowego języka. To w dużej mierze od rodziców zależy, czy ich dzieci będą mówiły nadal po polsku.

– Bywa i tak, że chociaż dwoje rodziców jest Polakami, to nawet w domu nie mówi się po polsku. Także dużo zależy od tego, jak tą sprawę ustawią rodzice – zaznaczyła psycholog Magdalena Żurko.

Postawa rodziców ma ogromny wpływ na tożsamość dziecka. Ważne jest, aby kształtować ją w sposób świadomy.

– Tożsamość polska kształtuje się i zachowuje w rodzinie. To, żeby rodzina stanowiła bezpieczne środowisko wzrostu dziecka i przekazywania tradycji, i formowania tożsamości dziecka, jest niezwykle istotne – podkreślił dyrektor departamentu współpracy z Polonią i Polakami za granicą, dr Sławomir Kowalski.

Poza granicami Polski mieszka blisko 20 mln osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl