fot. twitter.com/PiotrUscinski

[TYLKO U NAS] P. Uściński: Chcemy, żeby chore dziecko w łonie matki było traktowane jako pacjent

Jako Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny wystosowaliśmy stanowisko, które przesłaliśmy do rządu i Sejmu. Chcemy mieć możliwość przedstawienia swoich propozycji. Proponujemy rozszerzenie usług okołoporodowych dla rodziców spodziewających się chorego dziecka. Ma to polegać na upodmiotowieniu nienarodzonego dziecka w przypisach prawa. Chcemy, żeby chore dziecko w łonie matki było traktowane jako pacjent, to znaczy, że jeżeli dziecko okazuje się chore, to ma się nic zajmować konsylium lekarskie złożone ze specjalistów, a nie sam ginekolog mamy – mówił Piotr Uściński, poseł PiS, w rozmowie z TV Trwam.

Piotr Uściński odniósł się do stanowiska przygotowanego przez Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny w sprawie nienarodzonych chorych dzieci.

– Jako Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny wystosowaliśmy stanowisko, które przesłaliśmy do rządu i Sejmu. Chcemy mieć możliwość przedstawienia swoich propozycji. Proponujemy rozszerzenie usług okołoporodowych dla rodziców spodziewających się chorego dziecka. Ma to polegać na upodmiotowieniu nienarodzonego dziecka w przypisach prawa. Chcemy, żeby chore dziecko w łonie matki było traktowane jako pacjent, to znaczy, że jeżeli dziecko okazuje się chore, to ma się nic zajmować konsylium lekarskie złożone ze specjalistów, a nie sam ginekolog mamy (…). Dziecko, u którego zdiagnozowano chorobę w łonie matki, ma być traktowany podmiotowo jako pacjent, tak żeby wszyscy wiedzieli, że mamy do czynienia z człowiekiem – wskazał polityk.

Rozmówca TV Trwam podkreślił potrzebę budowy hospicjów perinatalnych w każdym województwie.

– Chcielibyśmy, aby w każdym województwie było hospicjum perinatalne, które będzie pomagało w bardzo trudnych sytuacjach. Zaproponowaliśmy także, by zwiększono jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia chorego dziecka. W tej chwili wynosi ono 4 tysiące, a my chcemy je podnieść do 20 tysięcy. Byłyby to pieniądze, które są w stanie realnie pomóc rodzinie – powiedział Piotr Uściński.

Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny zwrócił uwagę na potrzebę realnego zaangażowania się państwa w opiekę nad niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

– Trzeba zwiększyć zaangażowanie państwa w opiekę nad niepełnosprawnymi i rodzinami wychowującymi niepełnosprawne dzieci. Chcielibyśmy, aby to była realna pomoc, czyli albo wyższe świadczenia w ramach programu „500 plus”, albo można zastanowić się nad zwiększeniem zasiłku pielęgnacyjnego w takich sytuacjach (…). Zaproponowaliśmy też rozważenie zniesienia wymogu rezygnacji z dodatkowego zarobkowania przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego, co często jest przeszkodą dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Uważamy, że opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym powinna być traktowana jako praca, na podstawie której naliczane są składki emerytalne. Jeżeli ktoś zajmuje się chorym dzieckiem, to nie tylko powinien dostawać świadczenia, ale również powinny być odkładane fundusze na emeryturę dla tego rodzica – mówił poseł PiS.

Rozmówca TV Trwam skomentował działania opozycji w kontekście tzw. aborcji.

– Zachowanie opozycji to próba zbicia kapitału politycznego na protestach. To nie jest próba rozwiązania jakiegokolwiek problemu. Zresztą postulowanie dopuszczalności aborcji to tworzenie kolejnych problemów ludzi, którzy biorą w tym udział i rodzin. Wiemy, jak często po kilkudziesięciu latach po aborcji ludzie wciąż o tym pamiętają, myślą. Jeśli ktoś uważa, że aborcją jest w stanie rozwiązywać problemy, to jest w głębokim błędzie – podsumował Piotr Uściński.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl