fot. twitter.com/NIKgovPL

Instytuty badawcze w Polsce pod lupą NIK-u

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działalność finansową instytutów badawczych w naszym kraju. Izba przyjrzała się funkcjonowaniu ośmiu podmiotów.

W 2019 r. instytuty te zarobiły od ok. 8 mln zł do ponad 91 mln zł. Jednak tylko niewielką część tych przychodów stanowiła sprzedaż wyników badań naukowych.

Co więcej, z kontrolowanych podmiotów tylko jeden odnotował zyski z tytułu sprzedaży patentów.

Nic więc dziwnego, że w unijnym rankingu innowacyjności znajdujemy się praktycznie na końcu.

– Sprzedaż wyników badań naukowych i prac rozwojowych stanowi tylko niewielką część przychodów polskich instytutów badawczych. Jeszcze mniej, bo ułamek procenta, instytuty zarabiają na sprzedaży patentów, praw ochronnych oraz licencji. W badanym przez nas okresie przychody z tego tytułu uzyskał tylko jeden z ośmiu skontrolowanych – Instytut Nafty i Gazu. W ocenie NIK tak słabe wykorzystanie potencjału naukowego powoduje, że Polska wciąż znajduje się na końcu unijnego rankingu innowacyjności – mówił prezes NIK Marian Banaś.

Polska zajęła w 2019 roku 24. miejsce na 27 miejsc w rankingu.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła gospodarkę finansową instytutów w latach 2018-2020. Wśród nich nie ma podmiotów tworzących sieć badawczą Łukasiewicz.

Trzy lata temu rząd powołał sieć, do której włączono 38 z ponad 100 instytutów badawczych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl