Raport NIK o umowach gazowych: Brak dbałości o interes Polski za rządów PO-PSL

Brak dbałości o interes Polski i brak zachowania procedur – taki obraz Ministerstwa Gospodarki z czasów rządów PO-PSL wyłania się z upublicznionego raportu NIK ws. umów gazowych. Raport jest omawiany na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Informację na temat raportu przedstawił wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Wojciech Kutyła. Dokument dotyczy umów gazowych zawartych z Gazpromem w latach 2006-2011. Kontrolerzy wskazali na szereg nieprawidłowości.

Izba dopatrzyła się nieprawidłowości m.in. w działaniach ministra gospodarki w latach 2009–2010. Szef resortu prowadził rozmowy z rosyjskim Gazpromem bez zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej i przygotowania merytorycznego.

– Ta kontrola objęła lata 2006-2011. Skontrolowano m.in. Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Skarbu Państwa, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz spółki: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG. Informacja pokontrolna została objęta klauzulą „zastrzeżone” przede wszystkim ze względu na fakt, że dokumenty, do których mieliśmy dostęp w toku kontroli były oklauzulowane. Miały charakter niejawny, wobec czego i owa informacja miała wówczas charakter niejawny – wskazał wiceprezes NIK.

W raporcie wskazano również na niewłaściwą współpracę miedzy PGNiG a ministrem gospodarki. Dopiero politycy PiS doprowadzili do odtajnienia tego dokumentu – wskazał szef sejmowej komisji ds. energii Maciej Małecki.

– Dokumentu opisującego kulisy szokujących negocjacji rządu Donalda Tuska z ludźmi Władimira Putina w zakresie dostaw gazu do Polski. W raporcie ujawnione zostały szczegóły negocjacji budzące zainteresowanie z kilku powodów. Bezprecedensowa próba uwiązania Polski na łańcuchu dostaw z Gazpromu do 2037 r. Taka propozycja ze strony rządu Donalda Tuska pojawiła się w rozmowach z Rosjanami – tłumaczył Maciej Małecki.

W efekcie negocjacji Polska oddała kontrolę nad spółką EuRoPol Gaz. Ponadto nie podjęto negocjacji zmierzających do obniżenia cen surowca oraz skrócenia obowiązywania kontraktu.

RIRM

drukuj