We Francji rozpoczęto uśmiercanie Vincenta Lamberta. Ks. prof. P. Bortkiewicz: To przykład zdziczenia medycyny

Francuscy lekarze rozpoczęli procedurę uśmiercania sparaliżowanego Vincenta Lamberta. We wtorek szpital poinformował rodzinę chorego, że pacjent nie będzie otrzymywał pokarmu i wody. To jest przykład zdziczenia medycyny, która przecież wyrastała z zasady „po pierwsze nie szkodzić” – w ten sposób odniósł się do tej informacji w rozmowie z Radiem Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i moralista.

To już druga próba pozbawienia życia 42-letniego mężczyzny. Poprzednia procedura została wstrzymana przez Sąd Apelacyjny w Paryżu. W ubiegły piątek najwyższa instancja sądownicza we Francji uchyliła to postanowienie, pozwalając lekarzom na przymusową eutanazję. O ratowanie Vincenta Lamberta apelowała w poniedziałek na forum ONZ w Genewie jego matka. Jak wskazała, jej syn reaguje i nawiązuje relacje.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, ocenił że sprawa Vincenta Lamberta to przykład „zdziczenia medycyny”.

– Bardzo wielkie moje – i myślę, że nie tylko moje – zadziwienie budzi determinacja lekarzy francuskich, którzy z wielkim uporem dążą do dokonania tego aktu uśmiercenia, ewidentnego uśmiercenia człowieka. To jest przykład zdziczenia medycyny, która przecież wyrastała z zasady „po pierwsze nie szkodzić”. Tymczasem okazuje się, że współczesne oblicze medycyny jest nie tylko wyrządzeniem szkody człowiekowi, ale wręcz jest pozbawianiem życia, co jest radykalnym odwróceniem istoty i obrazu sztuki medycznej, która kształtowała się poprzez całe wieki, poprzez całe tysiąclecia – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.   

Kapłan zwrócił uwagę na sposób, w jaki dokonuje się uśmiercenia Vincenta Lamberta.

– Warto zauważyć, że w stosunku do zwierząt wszelkie przepisy etyczne komitetów bioetycznych nie pozwalają na żadne eksperymenty ze zwierzętami, które pozbawiałyby te zwierzęta dożywiania i dowadniania. W stosunku do człowieka okazuje się, że te normy są zdecydowanie poniżej zwierzęcych. To jest bardzo charakterystyczna ilustracja poziomu zezwierzęcenia postępowania w stosunku do ludzi – zaznaczył.

– Ten przykład jest odwróceniem naszej cywilizacji życia, cywilizacji miłości, cywilizacji solidarności z człowiekiem. Jest przekreśleniem tych wartości, które fundowały naszą kulturę – dodał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Vincent Lambert jest sparaliżowany od 2008 roku. Mężczyzna uległ wypadkowi jadąc na motorze. Pacjent jest w stanie minimalnej świadomości. Nie jest jednak podłączony do respiratora i innych urządzeń podtrzymujących go przy życiu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl