fot. twitter.com/TVPParlament

300 zł na wyprawkę szkolną

Od lipca można składać wnioski o świadczenie „Dobry Start”. W tym roku, tak jak w ubiegłym na zakup tak zwanej wyprawki szkolnej rodzice i ich dzieci otrzymają 300 złotych.

Rządowy program „Dobry Start” to finansowe wsparcie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. W zeszłym roku z tej pomocy skorzystało prawie 4,5 miliona dzieci. Pieniądze przyznawane są niezależnie od kryterium dochodowego. Trzeba jednak złożyć wniosek. 

– Jest możliwość uzyskania świadczenia „Dobry Start”, czyli wyprawka szkolna, od 1 lipca w formie elektronicznej poprzez bankowość elektroniczną, poprzez PUE ZUS. Natomiast od 1 sierpnia w formie tradycyjnej – poinformował Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń. 

W przyznawaniu pieniędzy nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Celem programu jest odciążenie rodziców w wydatkach związanych z wyprawką szkolną.

Ile pieniędzy otrzymamy w tym roku?

– Tak jak w roku ubiegłym będzie to 300 złotych na każde uczące się dziecko – powiedział Damian Napierała, wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

„Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne.  Pieniędzy nie otrzymają też studenci, uczniowie szkół policealnych czy szkół dla dorosłych. Trwają prace nad tym, aby program był gwarantowany ustawą. Chodzi o to, aby każda następna partia, która wygra wybory, nie rezygnowała z dofinansowania wyprawek.

– 300 złotych na 1 września dla wszystkich tych rodzin, gdzie dzieci chodzą do szkoły to bardzo dobra informacja. Oznacza bowiem, że rodzice będą mieli pieniądze, żeby kupić zeszyty, podręczniki, przybory szkolne – wskazywał się Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Ostateczny termin składania wniosków to koniec listopada. Warto jednak się pospieszyć, bo im szybciej złożymy wniosek, tym prędzej otrzymamy pieniądze na nasze konto.

TV Trwam News/RIRM

drukuj