fot. flickr.com

Z. Obrocki: Mimo pomocy UE, wciąż będzie brakowało pieniędzy na normalne funkcjonowania gospodarstwa rolnego

Jeżeli nawet przyjdą pieniądze z dopłat, to i tak będzie brakowało pieniędzy na normalne funkcjonowanie tego gospodarstwa – powiedział Zbigniew Obrocki, odnosząc się do propozycji przedstawionej przez Komisję Europejską dot. wsparcia rolników z Unii Europejskiej z powodu suszy.

Komisja Europejska przedstawiła propozycje wsparcia dla rolników w UE z powodu suszy. Będą oni mogli wcześniej otrzymywać płatności bezpośrednie, a także na rozwój obszarów wiejskich oraz zyskają większą elastyczność w wykorzystaniu gruntów.

Dodatkowo Komisja chce umożliwić rolnikom traktowanie upraw ozimych, które zwykle są wysiewane jesienią jako międzyplonu – tak określane są rośliny uprawiane pomiędzy dwoma plonami głównymi na zbiór zielonej masy czy siana dla zwierząt [czytaj więcej].

Zbigniew Obrocki, członek Rady Krajowej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, mówi, że unijne wsparcie w jakimś stopniu będzie pomocą dla rolników. Jak jednak zaznacza, nie spowoduje, że w gospodarstwach rolnych znacząco poprawi się sytuacja finansowa.

– Susza spowodowała, że rolnicy nie mają odpowiedniej gotówki, żeby gospodarstwo mogło funkcjonować. Pieniądze, które do tej pory dostajemy, dopłaty z UE i częściowo z krajowego budżetu, są uzupełnieniem sytuacji ekonomicznej, a nie są ratunkiem. Jeżeli polscy rolnicy nie dostaną bezpośredniej pomocy w celu załatania dziury finansowej, bo jeżeli mieli zaplanowaną konkretną ilość zboża, jakiś produktów czy zwierząt do sprzedania i to nie zostało spełnione, to ta dziura finansowa w tym gospodarstwie zostanie. Jeżeli nawet przyjdą pieniądze z dopłat, to i tak będzie brakowało pieniędzy na normalne funkcjonowanie tego gospodarstwa – wskazuje Zbigniew Obrocki.

Poza Polską z rozwiązań dla rolników mają skorzystać też m.in. Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Francja, Litwa i Łotwa. Przedstawiciele państw członkowskich mają podjąć decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu.

Polska zwróciła się o wsparcie w związku z suszą na spotkaniu ministrów rolnictwa krajów członkowskich w połowie lipca. Wniosek ten poparło wówczas szesnaście krajów członkowskich.

RIRM

drukuj