fot. pixabay.com

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych poparta z poprawkami przez Senat

Senat poparł z poprawkami prezydencką nowelizację ustawy o usługach płatniczych, której celem jest zobowiązanie sprzedawców do przyjmowania zapłaty w gotówce. Debata i głosowanie w tej sprawie odbyły się w czwartek.

Ustawę przygotowała Kancelaria Prezydenta RP, odpowiadając na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego. W obecnym stanie prawnym sprzedawca może ustalić, że przyjmuje tylko płatności bezgotówkowe. Tymczasem nadal bardzo duża grupa osób nie posiada konta bankowego lub chce płacić gotówką, mimo posiadania karty płatniczej.

Wychodzimy naprzeciw wciąż dużej grupie obywateli, co pokazują badania – mówił podczas debaty w Senacie Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy.

– Okoliczność braku przyjmowania gotówki przez akceptantów, czyli przedsiębiorców, którzy akceptują bezgotówkowe instrumenty płatnicze, może nieść ze sobą istotne reperkusje dla konsumentów, którzy nie posiadają bezgotówkowych instrumentów płatniczych lub z nich nie korzystają. Z badania zwyczajów płatniczych w Polsce, prowadzonych przez NBP w 2020 r., wynika, że nadal w kraju duża grupa osób nie posiada rachunku bankowego. Według najnowszych badań szacuje się, że liczba osób, które nie posiadają rachunku bankowego to 11,5 proc. dorosłych Polaków, czyli 3,6 mln osób – wyjaśnił Paweł Mucha.

Obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany m.in. w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, a także powyżej ustalonego limitu. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Senat przyjął poprawki, z których jednak wydłuża vacatio legis ustawy z 30 dni do 3 miesięcy. Ustawa z poprawkami Senatu wróci teraz do Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl