fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Rządowa inicjatywa w sprawie OFE i IKE skierowana do dalszych prac

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu w sprawie przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Rządowa inicjatywa została skierowana do dalszych prac.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 216 posłów, przeciw było 228, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz przepisami zajmą się sejmowe komisje.

Rząd przyjął projekt ustawy w listopadzie. Zakłada on przeniesienie środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Uczestnicy OFE sami będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy do ZUS. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE, będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Projektowane rozwiązania dotyczą niemal 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł. Ta ustawa realizuje założenia przewidzenia w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił w Sejmie Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru domyślną opcję. Domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na prywatne IKE z możliwością jego dalszego zasilania, ale już zupełnie dobrowolnego. Jeżeli ubezpieczony przejdzie na IKE, to jego przyszłe składki emerytalne będą ewidencjonowane w proporcji 0,12 i 0,22 na konto podstawowe i 7,3 na subkonto, natomiast na IKE nie będzie już trafiała żadna część składki przymusowo. W przypadku osób, które zdecydują się na przeniesienie środków z OFE w całości do pierwszego filaru, czyli ZUS, to środki te zostaną zaewidencjonowane na indywidualnych kontach prowadzonych w ZUS, a odpadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, wówczas przyszłe składki emerytalne będą ewidencjonowane w całości na koncie podstawowym – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Projekt zakłada, iż środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl