pixabay.com

W ciągu najbliższych dni polscy emeryci otrzymają czternastą emeryturę

W najbliższych dniach seniorom zostanie wypłacona czternasta emerytura. To kolejne świadczenie, które ma pomóc naszym najstarszym obywatelom w codziennym życiu.

Z czternastej emerytury skorzysta ponad 9 mln osób. Pieniądze zostaną wypłacone lada dzień – zaznaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

– Praktycznie zaczynamy już wypłacać czternastą emeryturę, choć formalnie zaczniemy to robić od 1 listopada. Niektórzy otrzymają czternastkę już pod koniec października, czyli w tym samym czasie, w którym otrzymują emerytury. Czternastka jest wysokości najniższej emerytury, czyli kwoty 1250 zł i 88 gr – powiedział Stanisław Szwed.

Takie pieniądze otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2900 złotych.

– Jeżeli ktoś przekracza ową kwotę, to będzie zastosowany tzw. mechanizm złotówka za złotówkę. Przykładowo jeśli przekroczymy kwotę 2900 zł o złotówkę, to o tyle będziemy mieli pomniejszoną wysokość emerytury – wskazał wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Wniosków o czternastą emeryturę nie trzeba składać. Jej wypłata nastąpi automatycznie za pośrednictwem KRUS-u bądź ZUS-u.

– Prawo do tzw. czternastej emerytury mają ci z naszych świadczeniobiorców, którzy na dzień 31 października pobierali jedno z tzw. świadczeń długoterminowych, czyli emeryturę, rentę, rentę socjalną z tytułu niezdolności do pracy, czy np. świadczenie przedemerytalne – oznajmił Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. pomorski.

Wypłata środków to wsparcie dla seniorów. Tyczy się to szczególnie tych, którzy miesięcznie dostają najniższą emeryturę – podkreślił. Mariusz Kękuś.

– Kluczowy w wypadku programów jest aspekt społeczny i dostrzeżenie potrzeb emerytów i rencistów. Dla tych, którzy mają najniższą emeryturę, to są dwie dodatkowe emerytury w ciągu roku, bo otrzymają zarówno trzynastkę, jak i czternastkę. Łatwo zatem policzyć, że jest to bardzo znaczące zasilenie konta i dodatkowy zastrzyk finansowy – zaakcentował ekonomista.

Zazwyczaj emeryci pieniądze przeznaczają na leki. Tak jest w przypadku pana Zygmunta.

– Muszę mieć trochę zapasu, bo trzeba wykupić leki. Jakiś lekki zapas grosza będzie – podsumował pan Zygmunt.

Czternasta emerytura to rozwiązanie jednoroczne. W przyszłym roku program ten zastąpi „emerytura bez podatku”.

TV Trwam News

drukuj