fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Przywileje dla funkcjonariuszy mogą zostać ograniczone?

Wypłaty emerytur dla policjantów, strażaków czy żołnierzy będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny – informuje „Dziennika Gazeta Prawna”. Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Przedstawiciele służb mundurowych mogą dziś wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby.

Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł z służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Poseł PiS-u Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że to niemożliwe, by żołnierzom została odebrana możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Nic mi nie wiadomo na temat, żeby wojsko przymierzało się, by ograniczyć „przywileje”, jakie siły zbrojne rzekomo posiadają. Podejrzewam, że jest to jakaś kolejna wrzutka. To, że rząd analizuje pewne koszty i wydatki, to jest gospodarskie podejście i jest to właściwe. Ale ja sobie nie wyobrażam, żeby można było zabrać żołnierzom te „przywileje”, pozwalające na przejście na emeryturę wcześniej. To jest niemożliwe do zrealizowania i na pewno tego nie będzie – wskazuje Michał Jach.

Zdaniem prasy, wejście w życie proponowanych zmian, oznaczałby oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld zł rocznie.

RIRM

drukuj