(fot. PAP)

Rząd nt. waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum

Rada Ministrów chce pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum, wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Projektem rozporządzenia ws. waloryzacji świadczeń zajmie się dziś rząd na posiedzeniu.

Rządowej propozycji sprzeciwiają się związki zawodowe, które nie zaakceptowały jej podczas obrad Komisji Trójstronnej. Według związkowców, wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji powinna kształtować się na poziomie 50 proc.

Rząd jednak tłumaczył swoją propozycję „bardzo trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, potrzebą podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa” oraz koniecznością ograniczania „nadmiernego deficytu budżetu państwa poprzez oszczędną konstrukcję finansów państwa po stronie wydatkowej”.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że posłowie PiS-u wraz z minimalną waloryzacją proponowali wprowadzenie dodatków do najniższych emerytur. Polityk nie przypuszcza jednak, żeby rząd zmienił założenia, w wyniku waloryzacji procentowej – jak dodaje – będzie postępowało rozwarstwienie.

– Prawda jest taka, że rząd na pewno przyjmie to na obecnym poziomie, ze względu na tragiczną sytuację budżetu. To już widzimy; już nawet minister Rostowski to przyznaje, przygotowując nowelizację budżetu. Stąd nie ma się co spodziewać, że będzie wyższa waloryzacja, mimo że rząd ma takie możliwości w sensie prawnym, ale patrząc na stan finansowy państwa wydaje się, że w tej chwili jest to nierealne. Proponowaliśmy wcześniej takie rozwiązania, żeby waloryzacja była na minimalnym poziomie, ale oprócz tej waloryzacji prowadziła wydatki dla tych, którzy mają najniższe emerytury, którzy mają najtrudniejszą sytuację. Kiedy proponowaliśmy to przy lepszym stanie budżetu, wtedy również to nie przechodziło. Stąd w tej chwili trudno zakładać, że rząd wyraziłby na to zgodę – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

RIRM 

drukuj