Dodatek do rent i emerytur bez wpływu na kryteria dochodowe

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent nie będzie miał wpływu na kryteria dochodowe, potrzebne do uzyskania innych świadczeń – tak zdecydowali posłowie. Teraz nowelizacja ustawy trafi do Senatu.

Ustawa zmienia regulację z 15 stycznia, która wprowadziła jednorazowy dodatek. Dostaną go w marcu emeryci i renciści otrzymujący poniżej 2 tys. zł. Kwoty dodatku są zróżnicowane. Wynoszą od 50 zł do nawet 400 zł w zależności od wysokości świadczeń.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm propozycją, otrzymanie tej zapomogi nie wpłynie na uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej oraz dodatków mieszkaniowych.

Poseł Janusz Śniadek z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówi, że obecna konstrukcja przepisów jest konieczna, aby zasiłki spełniały funkcję pomocy.

– Jest to decyzja na trudną sytuację tych grup, na fakt, że waloryzacja tych świadczeń nie jest wystarczająca i nie jesteśmy w stanie sprostać spełnieniu pewnego poziomu, dającemu duże bezpieczeństwo socjalne grupie emerytów. Próbujemy w taki doraźny sposób udzielać tej pomocy i w oczywisty sposób musi być to tak skoordynowane, żeby nie powodowało to utraty innych świadczeń – zwraca uwagę poseł Janusz Śniadek.

Dodatek ma trafić do sześciu i pół miliona świadczeniobiorców i będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawionych.

Limit wydatków na ten cel określono w budżecie na poziomie blisko 1,5 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl