J. Kaczyński: potrzebujemy dwóch kadencji, by zmienić Polskę

Potrzebujemy dwóch kadencji w parlamencie, by uczynić Polskę inną i lepszą, wprowadzić dobrą zmianę, którą obiecaliśmy – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na łamach brytyjskiego dziennika „Financial Times”.

Polityk zaznaczył, że należy doprowadzić polskie społeczeństwo do stanu równowagi i równości. To konieczne dla funkcjonującej demokracji i rządów prawa” – tłumaczył były premier.

Jak podkreślił, w Polsce wciąż istnieją elity dawnego, komunistycznego reżimu, które dostosowały się do nowego systemu, zachowując swoje przywileje, transformując i zamieniając władzę na własność prywatną.

Politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Lech Jańczuk zwraca uwagę, że to czy PiS będzie mógł rządzić przez 8 lat zależeć będzie od tego, czy uda się zrealizować obietnice złożone w ostatniej kampanii wyborczej.

– To znaczy prowadzenie ekspansywnej polityki fiskalnej, czyli głównie obniżania podatków i zwiększania wydatków. Jeżeli społeczeństwo odczuje te zmiany – pozytywne zmiany – które zostały ogłoszone w kampanii wyborczej i w ciągu tych 100 dni rządu są konsekwentnie realizowane, w dosyć szybkim tempie, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć tak, że społeczeństwo polskie da legitymizację rządowi Prawa i Sprawiedliwości na następną kadencję. Natomiast jeżeli się nie uda tego zrobić i tutaj będą ciągłe ataki opozycji – głównie Platformy Obywatelskiej – na forum międzynarodowym, to ta druga kadencja będzie stała pod znakiem zapytania – zauważa dr Lech Jańczuk.

Jednocześnie „Financial Times” opublikował jeszcze jeden artykuł, w którym Jarosław Kaczyński wypowiada się na temat polityki NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że rola Rosji w dużej mierze zależy od stanowiska Zachodu i musi być poddana odpowiedniej presji.

RIRM

 

drukuj