Inscenizacja bitwy pod Olszynką Grochowską

W Warszawie odbędzie się dziś inscenizacja bitwy pod Olszynką Grochowską. Rekonstrukcja jednego z najbardziej krwawych starć powstania listopadowego wpisuje się w dwudniowe obchody 185. rocznicy tamtych wydarzeń.

Widowisko rozpocznie się o godz. 14:00 w parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśniaka”. W południe na Kwaterze Główniej w Warszawie zaplanowano koncentrację wojsk, a następnie przemarsz na pole bitwy.

W widowisku weźmie udział ok 400 rekonstruktorów, kilkanaście armat, 80 koni.

Wojciech Olszański, główny reżyser inscenizacji z Komitetu Organizacji Rekonstrukcji, zachęcając do udziału podkreśla, że Bitwa pod Olszynką Grochowską miała ogromne znaczenie w historii narodu polskiego.

-To było pierwsze samodzielne zwycięstwo Wojska Polskiego, właściwie od XVIII wieku. Dzięki tej bitwie powstanie trwało dłużej. Tylko dwie bitwy były przegrane w powstaniu listopadowym. Wszystkie wygraliśmy. Niewiele brakowało, gdyby nie zdrajcy – Skrzynecki, Krukowiecki – to pobilibyśmy Rosjan całkowicie. Oprócz żołnierzy, którzy tam walczyli, to fantastycznie sprawdziła się również ludność Warszawy, ponieważ ta ludność karmiła tych żołnierzy. Docierała aż na pierwszą linię frontu, przywoziła im jedzenie, picie, drzewo na opał, a po bitwie wyciągała z błota tych rannych jeszcze żołnierzy – i polskich i rosyjskich. Dlatego ta bitwa – podkreśla Wojciech Olszański.

Jutro kontynuacja warszawskich obchodów. Rozpocznie je Msza św. o godz. 12.30 w Kościele p.w. Najczystszego Serca Maryi.

RIRM

drukuj