PiS chce odrzucenia sprawozdania komisji dot. wykonania budżetu za 2013

Prawica wnioskuje o odrzucenie sprawozdania Komisji Finansów dot. wykonania budżetu państwa za 2013 r. i nieudzielenie rządowi absolutorium. Wnioski w tej sprawie złożyło PiS oraz Sprawiedliwa Polska.

PiS zarzuca rządowi m.in. doprowadzenie do wzrostu długu publicznego i marnotrawienie środków publicznych. W debacie nad sprawozdaniem Komisji Finansów z wykonania budżetu państwa za 2013 r. i udzieleniem rządowi absolutorium, a także sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w minionym roku, głos zabrała wiceprezes PiS Beata Szydło.

Przestrzeliliście wszystkie najważniejsze wskaźniki makro na 2013 rok. Wzrost gospodarczy, deficyt budżetowy, dochody, poziom inflacji, konsumpcja, inwestycje, etc. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówili o tym, że jest to budżet nierealny oraz że będzie nowelizowany i niestety się to spełniło. Zatem dlaczego ten budżet został w ogóle przyjęty? Czy wynikało to tylko i wyłącznie z nieumiejętności przewidywania, być może z jakichś pomyłek? A może była to świadoma kalkulacja polityczna? Budżet państwa został wykorzystany jako instrument walki politycznej po to, żeby koalicja rządząca, PO i PSL realizowała tylko i wyłącznie swoje cele polityczne – mówiła Beata Szydło.

Poseł Andrzej Romanek z Klubu Poselskiego Sprawiedliwa Polska podkreślał, że projekt ubiegłorocznego budżetu był chaotyczny.

Jak patrzymy na sprawozdanie z wykonania budżetu, ale też i wykonanie projektu budżetu, możemy powiedzieć jednym zdaniem: jaki pan, taki kram. Pan intelektualnie mocny nie jest – mówię o ministrze finansów, ale i o rządzie – a więc i projekt budżetu nie był najlepszy, o czym mówi opozycja. Nowelizacja też nie odpowiadała faktom, a o wykonaniu już nie powiem. Inaczej mówiąc, gdy patrzymy na projekt budżetu przygotowany na rok 2013, to możemy powiedzieć jedno: chaos planistyczny. I to potwierdzają po prostu liczby – zaznaczył polityk.

Wcześniej sprawozdawca Komisji Finansów Krystyna Skowrońska mówiła, że budżet na 2013 r. przygotowywano w warunkach bardzo dużej niepewności, ale dzięki racjonalnej polityce rządu udało nam się uniknąć recesji.

Z kolei szef Banku Centralnego Marek Belka, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z działalności w 2013 r. wskazywał, że NBP zrealizował cel utrzymania stabilnego poziomu cen, czyli główne zadanie polityki monetarnej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl