fot. pixabay.com

Co z dopłatami do opału?

Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie zaprezentowało projektu ustawy, który rozszerzy dodatek węglowy także na inne paliwa. Opozycja wzywa rządzących do złożenia projektu w Sejmie  i rozpoczęcia prac legislacyjnych.

Tydzień temu Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Trzy tysiące złotych otrzymają ci, którzy opalają swój dom węglem i zgłosili to do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Większość sejmowa odrzuciła poprawki Senatu rozszerzające pomoc na wszystkie paliwa, przekonując, że w takiej formie, pomoc będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Rząd pracuje nad rekompensatami dla wszystkich niezależnie od rodzaju paliwa, którym ogrzewają dom  – zapewniła od początku sierpnia minister klimatu, Anna Moskwa.

– Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie (…). Drewno kawałkowe 1 tys., olej 2 tys., LPG 500 zł – to są kwoty blokujące wszystkie podwyżki na ciepło – wyjaśniła minister.

Projekt ustawy wciąż nie jest gotowy. Trwają konsultacje – tłumaczy z kolei premier.

– Pracujemy nad mechanizmami łagodzenia skutków podwyżki cen na skutek wojny na Ukrainie – mówił Mateusz Morawiecki.

Te deklaracje nie przekonują opozycji, która zarzuca rządowi zwłokę. Szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski, wzywa marszałek Elżbietę Witek do skrócenia wakacji posłów i szybkiego zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu.

– Są sprawy ważne do załatwienia. Trzy tygodnie wakacji wszystkim wystarczy. Myślę, że i trzy tygodnie wystarczy premierowi na przygotowanie dobrego prawa, a premier mówi, że prawa cały czas nie ma – wskazał polityk opozycji.

Jak podkreślił rzecznik PiS, Radosław Fogiel, Sejm może rozpocząć prace nad rządowym projektem jeszcze w sierpniu.

– Jeżeli będzie projekt ustawy, nad którym będzie trzeba pracować – powiedział w Polskim Radiu.

W środę premier Mateusz Morawiecki zasugerował, że prace nad rozszerzeniem dodatku blokuje Senat.

– Senat, który przetrzymuje bardzo często przez miesiąc ustawy, niestety opóźnia prace. Rząd jest gotowy, Sejm jest gotowy do prac. Jestem przekonany, że jeśli będzie taka ustawowowa konieczność, to Sejm, pani marszałek podejmąodpowiednie decyzje – zapewnił szef rządu.

Na słowa premiera odpowiedzieli w czwartek senatorowie opozycji, którzy skierowali list do marszałek Sejmu i wezwali obóz rządzący do wywiązania się ze swoich zobowiązań.

– Dlaczego premier Morawiecki wyraża obawy o chęć pracy Senatu nad projektem o dopłatach energetycznych, skoro praca nad tą inicjatywą ustawodawczą jeszcze nie rozpoczęła się w Sejmie? – pytał Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Kryzys wywołany wojną na Ukrainie opozycja próbuje wykorzystać do zbijania politycznego kapitału. Niewykluczone, że w decydującym momencie Senat będzie opóźniał prace nad rządowymi propozycjami  – wskazała politolog, Małgorzata Molenda.

– Żeby pokazać Polakom, że rząd nie potrafi sobie radzić w kryzysowych sytuacjach i żeby wzbudzić wśród społeczeństwa pewne niepokoje – oceniła.

Polityczne spory coraz mniej interesują Polaków, którzy z niepokojem czekają na zimę i z przerażeniem patrzą na ceny opału. Koszt zakupu tony pelletu w niektórych składach przekracza 3 tys. złotych.

– Wiem, że już teraz jest po 2400 zł pellet (…). Żeby mieć ciepłą wodę i w okresie zimowym ogrzać mieszkanie trzeba ok. 6,5 – 7 ton – wyjaśnił Czesław Michniewicz, mieszkaniec Suchowoli.

W czwartek wieczorem kancelaria prezydenta poinformowała, że szef państwa polskiego Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl