fot. PAP/Mateusz Marek

G. Schetyna: Rada Europa zaskoczona protestami wyborczymi PiS

Przedstawiciele Rady Europy są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca w Polsce – powiedział w Strasburgu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się tego dnia w siedzibie Rady Europy m.in. z sekretarzem generalnym RE Thorbjoernem Jaglandem. Grzegorz Schetyna został zapytany po zakończeniu rozmów, czy przedstawiciele RE byli zaniepokojeni obecną sytuacją po wyborach parlamentarnych w Polsce.

„Pytano nas, mają te informacje z mediów, są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca. Pytano, my rzetelnie informowaliśmy. Na pewno – jak mówił senator (Aleksander Pociej) – przyspieszona zostanie wizyta sprawozdawców” – powiedział Grzegorz Schetyna.

Według niego część ich raportu będzie poświęcona tegorocznej kampanii przed wyborami do parlamentu, wyborom i sytuacji po wyborach.

Senator Pociej, który również był obecny na spotkaniu, mówił wcześniej, że zainteresowanie RE sytuacją w Polsce jest tym bardziej naturalne, że od czterech lat jest pisany raport na temat stanu praworządności w naszym kraju.

„Oczywiście ostatnie wybory, ich transparentność, ewentualnie to, co się stanie po wyborach, przeliczanie głosów, w sposób naturalny jest w kręgu zainteresowania Rady Europy” – powiedział Aleksander Pociej.

Jak zaznaczył, dwójka sprawozdawców, Holender i Szwedka, przygotowują raport na temat praworządności w Polsce.

„Usłyszeliśmy, że również w tym zakresie RE będzie zainteresowana, żeby wysłać ich do Polski jeszcze raz, żeby przyglądnęli się również transparentności i procedurom dotyczącym przeliczania głosów” – powiedział Aleksander Pociej.

PAP

drukuj