fot. PAP/Piotr Nowak

Rzecznik PiS: Nie mamy w tej chwili kandydata na RPO

Nie mamy w tej chwili kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, nie został zgłoszony nasz kandydat – powiedziała we wtorek rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

We wtorek mija termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Anita Czerwińska pytana była we wtorek podczas konferencji prasowej o pojawiające się doniesienia medialne, jakoby poseł PiS Bartłomiej Wróblewski – jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji embriopatologicznej – miał zostać kandydatem PiS na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Pani mnie pyta o fakt, który nie miał miejsca, o fakt medialny” – odpowiedziała Anita Czerwińska.

„Nie mamy w tej chwili (kandydata – PAP), nie został zgłoszony kandydat” – zaznaczyła.

5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale – zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

W zeszły czwartek Sejm nie powołał mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów.

W związku z tym procedura wyboru RPO zostanie przeprowadzona ponownie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl