PiS chce zwołania komisji zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia powinna pilnie zająć się trudną sytuacją zadłużonego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – postulują posłowie PiS. Szef tej komisji Bolesław Piecha wskazuje, że komisja powinna przyjąć dezyderat, wzywający rząd do działań w tej sprawie. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł przypomniał, że apel o działania służące uzdrowieniu sytuacji finansowej Centrum skierował niedawno m.in. do ministra zdrowia i NFZ. Poseł wskazał, że oprócz doraźnego wsparcia, konieczna jest pilna zmiana sposobu finansowania świadczeń w dziedzinie pediatrii, tak aby wysokospecjalistyczne ośrodki, do których należy warszawskie Centrum, nie były w tym zakresie traktowane tak samo jak zwykłe szpitale, leczące mniej skomplikowane przypadki. Poseł Piecha uważa, że dla takich specjalistycznych ośrodków finansowanie powinno być co najmniej o 20 proc. wyższe.

Formalnie wniosek o zwołanie posiedzenie Komisji Zdrowia w sprawie sytuacji Centrum ma być złożony w poniedziałek. Jak powiedział Piecha, odbędzie się to w trybie artykułu 152 regulaminu Sejmu, który umożliwia zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji.

Na początku września dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu. Dług CZD to ok. 200 mln zł. Według dyrekcji sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem.

Według przedstawicieli Centrum, przyczyną tej sytuacji jest głównie zbyt niska wycena procedur. Ośrodek leczy przypadki szczególne, ciężkie, a to kosztuje więcej. Do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia.

PAP

drukuj