Zmiany w Karcie Polaka

Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad nowelizacją Karty Polaka. Dokument ma wprowadzić dla naszych rodaków ze wschodu wiele udogodnień. Jeszcze w tym roku – jak zapowiadają politycy PiS – projekt ustawy trafi do laski marszałkowskiej.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego dla naszych rodaków ze wschodu.  PiS planuje jednak wprowadzić w tej kwestii szereg ułatwień – mówi poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

– Przewidujemy, m.in. możliwość łatwiejszego osiedlania się w Polsce dla tych osób, które na podstawie Karty Polaka chciałyby przyjechać do naszego kraju i zostać tu na zawsze. Po roku będą mogły otrzymać obywatelstwo – powiedział Michał Dworczyk.

Nadawany jest też specjalny status naszym rodakom posiadającym ten dokument. Osoba, która posiada Kartę Polaka byłaby traktowana na zasadach zbliżonych do polskich obywateli. Zmiany pozwolą również na łatwiejszą ewakuację Polaków z zagranicy, a także opiekę nad nimi.

– Chcemy, żeby w sytuacjach ekstremalnych (…) takich jak, np. konflikt zbrojny, obowiązkiem państwa polskiego było traktowanie naszych rodaków, posiadaczy Karty Polaka, na tych samych zasadach co obywateli polskich. Oczywiście z poszanowaniem prawa międzynarodowego (…) czego w ostatnim czasie bardzo brakowało – dodał Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Wiceminister Jan Dziedziczak podkreśla, że rządowi Prawa i Sprawiedliwości zależy na tym, żeby jak najwięcej osób z polskimi korzeniami mogło posiadać Kartę Polaka.

– Oczywiście to jest również wielki przywilej i honor więc nie należy zapominać,  że weryfikacja będzie. Taka osoba musi poczuwać się do polskości, mieć polskie korzenie, a także patrząc życzliwie na dzisiejsze państwo polskie – akcentował Jan Dziedziczak, wiceminister Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Od 29 marca 2008 roku, dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka, do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o Kartę Polaka. Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej złożono na Białorusi oraz na Ukrainie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj