PiS nadal stara się o umiędzynarodowienie śledztwa smoleńskiego

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne próby umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Politycy tej partii podejmują działania zarówno w Parlamencie Europejskim jak i na forum Rady Europy.

Europoseł Ryszard Czarnecki poinformował, że grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, przy każdej rezolucji dotyczącej Rosji będzie chciała poruszyć tę kwestię. Podkreślił, że dotychczasowe działania dały dobre efekty.

– Dotychczas jedynie na poziomie jednej ze struktur Parlamentu Europejskiego, mianowicie Delegacji Unii Europejskiej – Rosja, udało się przed trzema laty przeforsować żądanie zwrotu wraku i czarnych skrzynek samolotu TU-154M. Jednak po latach udało się to już na poziomie Parlamentu Europejskiego. To jest dobry przykład, że to, co jeszcze przedwczoraj i wczoraj było rzeczą zupełnie niemożliwe do zrealizowania, teraz staje się osiągalne– powiedział polityk.

Z kolei w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy prace nad raportem w sprawie tragedii smoleńskiej trwają w komisji prawnej. Z apelem o powołanie międzynarodowej, złożonej z niezależnych ekspertów komisji wystąpiła w ubiegłym tygodniu część rodzin ofiar katastrofy.

RIRM

drukuj