fot. kartarodzin.pl

Łódzkie: radni PiS złożyli projekt uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodziny

Łódzcy radni wojewódzcy PiS złożyli projekt uchwały stanowiskowej o Samorządowej Karcie Praw Rodziny. Zgodnie z nim wszystkie działania Sejmiku Województwa Łódzkiego i samorządu mają uwzględniać rolę rodziny, wspierać i promować ją oraz prowadzić do jej wzmacniania.

Złożony w łódzkim sejmiku przez szefa klubu radnych PiS Waldemara Wojciechowskiego projekt uchwały-stanowiska to pierwszy tego typu dokument w kraju.

Według uzasadnienia, przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodziny będzie deklaracją poparcia dla silnej rodziny oraz zobowiązaniem do podejmowania konkretnych działań, których celem jest między innymi ochrona praw rodziców i dobra dziecka, uwzględnianie kontekstu praw rodzin w polityce społecznej samorządu, dostosowywanie usług społecznych do potrzeb rodzin i egzekwowanie ich praw.

„Rok 2020 przez Sejmik Woj. Łódzkiego został uznany, jako rok św. Jana Pawła II i nawiązując do tego, co dla Jana Pawła II było najważniejsze i najistotniejsze, czyli do rodziny, postanowiliśmy ten rok rozpocząć od uchwały przedstawiającej stanowisko o Samorządowej Karcie Praw Rodzin” – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Ewa Wendrowska.

Jak dodała, stanowisko ma zwrócić uwagę samorządu woj. łódzkiego i jego wszystkich instytucji na istotną rolę rodziny w społeczeństwie. Podkreślił, że rodzina to najważniejsze miejsce każdego człowieka, które determinuje całe jego późniejsze dorosłe życie.

„Dlatego chcielibyśmy, żeby zadania, które realizuje samorząd woj. łódzkiego były determinowane dobrem rodziny. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że rodzina to miejsce – jak powiedział Jan Paweł II – będące centrum i sercem cywilizacji miłości” – dodała Ewa Wendrowska.

Poinformowała, że uchwała składa się z kilku punktów, zgodnie z którymi projekty przygotowane w łódzkim samorządzie mają uwzględniać, wspierać i chronić rodzinę w różnych w różnych dziedzinach życia – społecznej, opiekuńczej, edukacyjnej, rekreacyjnej, kulturalnej.

„Widzimy, że jest coraz więcej rozwodów, dzieci nie zawsze wychowują się w środowisku, które dla nich jest korzystne. Chodzi o to, żeby przygotowywane przez nas projekty rodzinę wzmacniały. Na przykład pomagały im nawiązywać więzi rodzinne, rozwiązywać problemy, dawać szanse na korzystanie z programów, które mają być ukierunkowane na rodzinę” – podkreśliła radna.

Przewodnicząca Sejmiku Woj. Łódzkiego Iwona Koperska poinformowała, że uchwała została we wtorek złożona w kancelarii sejmiku i głosowanie nad nią odbędzie się na najbliższej – zaplanowanej na 28 stycznia – sesji.

Radni PiS liczą na to, że stanowisko zostanie poparte przez wszystkie kluby sejmiku. W opinii Wendrowskiej nie ma w nim nic kontrowersyjnego.

„To stanowisko, które ma promować rodzinę. Liczymy na to, że inne kluby, które też zawsze mówią, że rodzina jest dla nich ważna, odpowiedzą na nasze wezwanie i zechcą je poprzeć” – przekonywała.

PAP

drukuj