Samorządy są niedofinansowane

Samorządy otrzymują niewystarczające środki na podstawowe zadania  – alarmowali uczestnicy debaty zorganizowanej w Sejmie przez PiS. Posłowie apelowali aby przeanalizować budżet.

Na zakończenie spotkania przyjęte zostało stanowisko, w którym samorządowcy zaapelowali do posłów, aby podczas prac nad budżetem na 2013 rok przeanalizowali finansowanie zadań samorządowych i wprowadzili zamiany zapewniające ich realizację.

Samorządowcy apelują też, aby Ministerstwo Finansów uruchomiło środki z Funduszu Pracy. Zwracają również uwagę na niewykorzystane pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rozwój przedsiębiorczości.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówi, że obecna sytuacja samorządów jest katastrofalna.

– Wysokość zadłużenia ma znaczenie, ale nie zasadnicze. Często ocenia się samorządy procentowo, czyli czy zostało przekroczone 60%, czy 70%, czy też 40%. Tak naprawdę największym problemem jest zbilansowanie dochodów i wydatków bieżących. To się nie wszystkim udaje. Ja mogę powiedzieć w imieniu mojego województwa, że jest kilka samorządów, które już nie płaci nauczycielom i urzędnikom, czy płacą na raty. Ale jak ktoś się zna na finansach wie, że jak ktoś dzisiaj płaci na raty, to jutro nie będzie miał tych pieniędzy w ogóle. Jest to wyzwanie dla wszystkich samorządów w całej Polsce. – powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Rząd PO-PSL jest głuchy na potrzeby samorządu terytorialnego – mówi Sylwester Tułajew, radny Rady Miasta w Lubinie. Jest coraz więcej zadań, na które nie ma dostatecznego finansowania:

– Z tych zasadniczych tematów, które powinny zostać podniesione w najbliższym czasie, jest zwiększenie udziału w podatkach dochodowych zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych. W chwili obecnej ten udział jest zbyt niski, aby odpowiednio realizować te wszystkie zadania, jakimi są obłożone samorządy. Również wielką uwagę przyłożyliśmy do spraw inwestycji realizowanych przez samorządy. Pragnę zwrócić uwagę, że te inwestycje są obłożone 23 procentowym podatkiem VAT. Uważamy, że ten podatek powinien wracać do samorządów, aby mogły one realizować kolejne inwestycje. Samorządy nie mając wsparcia z budżetu państwa, nie mając wsparcia, muszą realizować dochody poprzez zwiększanie obciążeń dla mieszkańców – kończy  Sylwester Tułajew, radny Lublina.

W dzisiejsza debacie Prawa i Sprawiedliwości na temat finansowania Samorządów oraz realizowanych przez nie zadania udział wzięli posłowie oraz przedstawiciele miast, w tym wójtowie, prezydenci, radni, starości oraz marszałkowie województw.

 

Wypowiedź Wojciecha Lubawskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Sylwestra Tułajewa:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl