fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

PiS zapowiada audyt instytucji państwa i ograniczenie biurokracji

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada audyt instytucji państwa i ograniczenie biurokracji poinformował o tym na łamach jednego z dzienników prof. Piotr Gliński, szef rady programowej PiS.

Za trzy tygodnie w Katowicach największa partia opozycyjna ma przedstawić swój program. Profesor wskazał niektóre punkty, które znajdą się w programie PiS-u. Ekspert wymienił m.in. uszczelnienie systemu i ułatwienia dla biznesu. Podkreślił też, że konieczne są zmiany w polityce wspierającej innowacyjność.

Sławomir Słowiński, politolog, mówi, że audyt jest potrzebny, by zweryfikować stan państwa.

Każdy rząd powinien dokonać audytu, pewnego przeglądu, po to, aby móc społeczeństwu wiarygodnie przedstawić stan państwa oraz na podstawie również tej diagnozy, która wynika z audytu stworzyć przekonujący program działania. Co do biurokracji, jest to taka hydra, która właściwie drąży od kilkudziesięciu lat naszą nowoczesność. Tutaj byłbym dość powściągliwy, wydaje mi się, że każdy rząd jest skazany na biurokrację i rzecz chyba nie w tym, aby biurokracje ograniczać, ale żeby ją po prostu usprawniać, czynić bardziej nowoczesną i wydajnym – powiedział Sławomir Sowiński.

Warto przypomnieć, że ograniczenie zatrudnienia w administracji zapowiadał były już premier Donald Tusk. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu pięciu lat przybyło 16 tys. urzędników.

RIRM

drukuj