fot. wikipedia

Firma Sikorsky Aircraft na sprzedaż?

Sikorsky Aircraft najprawdopodobniej zostanie sprzedany. Wcześniej jednak producent helikopterów Black Hawk będzie wydzielony ze struktur amerykańskiego koncernu United Technologies. O sprawie informuje jeden z dzienników.

W ostatnim czasie władze spółki podjęły decyzję o grupowych zwolnieniach. Pracę straci w sumie 1400 pracowników z czterech fabryk.  Pół tysiąca osób  będzie musiało odjeść z zakładów PZL Mielec, które produkują słynne helikoptery.

Związkowcy porozumieli się z zarządem spółki ws. zwolnień. Pracownicy mają być objęci specjalnym pakietem osłonowym.

Roman Jakim, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” powiedział, że jest to zaledwie półśrodek.

W przypadku PZL Mielec firma Sikorsky Aircraft spróbuje podczas negocjacji tego pakietu zagwarantować jak najłagodniejsze przejście tych ludzi, po rozwiązaniu umowy o pracę. Części pracowników chcą pomóc w znalezieniu pracy. W części będą to ludzie, którzy po otrzymaniu dość dużych odszkodowań będą mogli spokojnie doczekać do osiągnięcia wieku emerytalnego. To jednak jest tylko pomoc, natomiast szkoda, że te miejsca pracy – które były dobrymi i bezpiecznymi miejscami pracy – niestety w części trzeba likwidować – powiedział Roman Jakim.

Na 24 czerwca związkowcy zapowiadają pikietę przed resortem obrony. Tego dnia odbędzie się niejawne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Część pracowników zwalnianych z Mielca chce zatrudnić Airbus Helicopters.

Ma on uruchomić w ramach offsetu  w Łodzi, Dęblinie, a także  Radomiu bazę produkcyjną, montażową i serwisową dla niektórych śmigłowców H225 M Caracal.

RIRM

drukuj