Polskie społeczeństwo oczekuje zmiany

Polskie społeczeństwo chce zmiany, ale żeby ona nastąpiła, to demokracja musi dobrze funkcjonować i o to musimy walczyć – powiedział na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Legnicy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę odbyło się także posiedzenie rady krajowej PO, która podsumowała 5 lat rządów. Premier Donald Tusk powiedział podczas obrad, że naczelną ideą Platformy była i pozostaje normalność.

Prezes PiS stwierdził jednak, że jakość władzy jest dziś niska. W ciągu 23 lat tak złego rządu jak PO-PSL nie było – dodał były premier.

Ten rząd powinien odejść z tego powodu, że prowadzi fatalną politykę finansową, społeczną, fatalną politykę wobec rolnictwa, ale też z tego powodu, że prowadzi fatalna politykę, którą bym określił jako państwową, czyli tą, która odnosi się do klasycznych funkcji państwa, do wymiaru sprawiedliwości, policji i do polityki zagranicznej. Można policzyć: pięć palców jednej ręki i pięć wielkich przyczyn, a  każda  z nich może być rozłożona na mniejsze – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Prof. Mieczysław Ryba, kierownik katedry historii systemów politycznych KUL i wykładowca WSKSiM stwierdził, że PO przede wszystkim reprezentuje interesy tych, którzy mają władzę w mediach i biznesie, konsekwentnie zmierzając w kierunku centrolewicy.

Jest to raczej w tej chwili partia centrolewicowa, tak naprawdę partia bezideowa. Po pierwsze ze względu na to, że zewnętrzny nacisk idzie w tym kierunku, a po drugie elita, która ukształtowała się po okresie okrągłego stołu stara się nadawać ton medialny. A przecież media to czwarta władza. Stąd też PO chce się upodobnić do oczekiwań i odnosić w tym kręgu  sukcesy. Cała partia skręca na lewo, po to żeby utrzymać władzę, po to żeby reprezentować interesy tych, którzy posiadają rzeczywistą władzę w mediach i biznesie i chce się wpasować we wzorzec wyznaczany przez Unię Europejską – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Jarosław Kaczyński  zapowiedział i zachęcił do uczestniczenia w zaplanowanym na 13 grudnia w Warszawie marszu w obronie wolnych mediów i  demokracji.

Polska ma trwać. Warto być Polakiem, a ta trwałość naszego narodu jest przesłanką tego, że Polakiem być warto. Chcemy, żeby ten 13 grudnia był kolejnym pokazem, że Polacy na różnego rodzaju praktyki władzy się nie zgadzają. Mamy później wiele innych okazji, już w 2013 roku, żeby to zademonstrować. Polskie społeczeństwo chce zmian. Jest tego wiele symptomów. Polacy chcą zmiany, ale żeby ta zmiana nastąpiła, to musi dobrze funkcjonować polska demokracja – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Poseł Joachim Brudziński – szef komitetu wykonawczego PiS stwierdził, że jeżeli dziś ktoś chce ocenić rząd PO-PSL to powinien zajrzeć do swojego portfela.

–  Dzisiaj jeżeli ktoś chciałby ocenić ten rząd, to powinien po pierwsze zajrzeć do swojej kieszeni, do swojego portfela. Czy żyje mu się lepiej, czy żyje mu się gorzej? Jeżeli zdejmiemy tę marketingową i propagandowa sieczkę i pianę czy to medium mainstreamowe z różnego rodzaju tygodników, stacji telewizyjnych, które ostentacyjnie wręcz przymilają się do tej władzy, że aż czasami mdło się robi. Prawda jest taka, że ten ,,król jest nagi” – mówi pos. Joachim Brudziński.

Bylejakość, skłócenie Polaków i załatwianie osobistych interesów- tymi słowami podsumowuje pięcioletnią działalność gabinetu Donalda Tuska, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

Mamy bylejakość i świadome skłócanie, pogłębianie skłócania. I w reakcji na to wszystko, w reakcji na próbę sprowadzenia Polaków do ludzi skłóconych, sprowadzenia nas do podmiotów czysto konsumpcyjnych musi być silny impuls patriotyczny. Ten impuls patriotyczny, najlepiej – ale nie tylko – było widać w demonstracjach w obronie Telewizji Trwam. Ludzie demonstrowali nie w sprawach swoich bezpośrednich, socjalnych interesów, pensji, emerytur, przywilejów, tylko w imię obrony wolności jako źródła godności Polaków – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz.

 

Wypowiedź prof. Mieczysława Ryby:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź posła Joachima Brudzińskiego:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź prof. Andrzeja Zybertowicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl