J. Kaczyński: Podejmijmy wielki wysiłek, by Polacy wiedzieli, w jakim kierunku prowadzimy Polskę

Niech w rozmowie z Polakami biorą udział licznie działacze PiS – posłowie, senatorowie; podejmijmy wielki wysiłek, by Polacy wiedzieli, w jakim kierunku prowadzimy Polskę, a jest to kierunek ku jej wielkości i pomyślności – oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Wzięli w niej udział – poza prezesem PiS – m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Zabierając głos na zakończenie konwencji Jarosław Kaczyński odniósł się do propozycji, które nieco wcześniej podczas konwencji przedstawił minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, a które dotyczyły zmian w kodeksach karnych. Zbigniew Ziobro zapowiedział m.in. radykalne zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa gospodarcze, zmianę, wprowadzenie zmian w prawie karnym, dzięki którym sąd będzie mógł orzekać kary od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że szef Ministerstwa Sprawiedliwości „sformułował wiele naprawdę bardzo dobrych propozycji”, ale – jak podkreślił – są one skierowane do „kilku promili Polaków”.

To są te propozycje: >>uważajcie, nie będzie teraz lekko okradać, terroryzować<<” – powiedział lider PiS.

Propozycje przedstawione w sobotę przez premiera Morawieckiego, wicepremier Beatę Szydło i wicepremiera Jarosława Gowina – mówił szef PiS – są „dla tej uczciwej reszty Polaków”. Podkreślił, że rządzący muszą dbać o bezpieczeństwo, porządek, praworządność i o to, żeby nie było w Polsce „dolce vita” dla środowisk przestępczych.

Jarosław Kaczyński nawiązał do zapowiedzianego wyruszenia w podróż po kraju liderów obozu rządzącego, podczas której na spotkaniach mają oni przedstawiać dotychczasowe dokonania i mówić o planach na najbliższe miesiące.

Były premier życzył, aby to „wielkie przedsięwzięcie”, które rozpoczyna obóz rządzący, „było przedsięwzięciem nas wszystkich”.

Było przedsięwzięciem jeszcze większej, jeszcze bardziej licznej – można powiedzieć – rozmowy z Polakami, by w tej rozmowie brali udział działacze naszej partii, posłowie, senatorowie, radni” – mówił lider PiS.

Zaapelował o „podjęcie wielkiego wysiłku”, aby „Polacy wiedzieli czego chcemy, w którą stronę prowadzimy Polskę”.

To jest kierunek naprawdę skierowany ku wszystkim, ku naszej ojczyźnie, ku jej wielkości, ku jej pomyślności” – oświadczył Jarosław Kaczyński.

Szef PiS powiedział też, że przemawiając 10 kwietnia – w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej – kilkakrotnie przemawiał, ale o pewnych sprawach zapomniał i chciałby to nadrobić. Jarosław Kaczyński podziękował również członkom komitetu społecznego budowy pomników: ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkim darczyńcom.

10 kwietnia w Warszawie na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik poświęcony 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej, jesienią odsłonięty ma zostać pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Bardzo serdecznie dziękuję. To była naprawdę wielka, wzruszająca chwila. Sądzę, że przynajmniej wielu spośród nas dodała siły, bo to też pokazało, że wbrew wszystkiemu można – można uczynić to, co powinno być uczynione już dawno (…), co dla polskiej godności, suwerenności, prawdy i sprawiedliwości jest naprawdę bardzo, bardzo ważne” – powiedział Jarosław Kaczyński.

PAP/RIRM

drukuj