Polscy zakładnicy na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wrzesień 1939. Włodzimierz Jastrzębski: "Terror i zbrodnia". Interpress, Warszawa 1974

Bydgoskie uroczystości masowych egzekucji

W niedzielę na Starym Rynku w Bydgoszczy odbędą się obchody upamiętniające pierwsze masowe egzekucje.

Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą o godzinie 16.00 w parafii p.w. świętego Andrzeja Boboli. Po Eucharystii, w asyście Wojska Polskiego, nastąpi przemarsz na Stary Rynek, gdzie odbędzie się odśpiewanie hymnu polskiego i okolicznościowe przemówienia. Pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku zebrani będą składać kwiaty.

„9-10 września 1939 roku miały miejsce pierwsze masowe egzekucje, rozstrzelano wówczas 52 Polaków. Tych rozstrzeliwań dokonali Niemcy jakoby w akcie odwetu za tzw. krwawą niedzielę, której mieliby dokonać Polacy w dniach 3-4 września, co oczywiście było kłamstwem. Te obchody są ważne, dlatego że w Niemczech pokutuje jeszcze taka właśnie opinia”– powiedział Sławomir Młodzikowski, lider Konfederacji Pro Publico Bono i współorganizator uroczystości.

Represje przekształciły się później w zorganizowaną akcję eksterminacyjną. Te działania były skierowane na usunięcie polskiej elity politycznej i naukowej w Bydgoszczy.

Wśród pomordowanych na bydgoskim Starym Rynku było również dwóch kapłanów ze zgromadzenia świętego Wincentego a Paulo, których proces beatyfikacyjny został zakończony na poziomie diecezjalnym.

Audio MP3
Pobierz
drukuj