fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Białostocki IPN odnalazł szczątki żołnierza z czasów II wojny światowej

Szczątki jednej osoby odnalazł Instytut Pamięci Narodowej w ramach poszukiwań potencjalnych miejsc pochówku ofiar tzw. obławy augustowskiej. IPN sprawdził kolejne trzy miejsca w Puszczy Augustowskiej. W jednym z nich odnaleziono szczątki mężczyzny, które zostaną teraz poddane szczegółowym oględzinom i badaniom DNA – poinformował Instytut.

Poszukiwania były prowadzone w okolicach drogi Rygol-Giby.

Dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN-u powiedział, że najprawdopodobniej udało się odnaleźć żołnierza Wojska Polskiego.

– Z naszych wstępnych oględzin wynika, że szczątki trafiły do grobów już w stanie częściowego rozkładu, stąd ten częściowy, nieanatomiczny układ. Przy tych szczątkach znaleźliśmy komplet polskich guzików wojskowych, wzór 36, stąd domniemanie, że najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z polskim żołnierzem. Przy tej ofierze znaleźliśmy również maskę przeciwgazową. Domniemujemy, że nie mamy tutaj raczej do czynienia ze zwłokami, ze szczątkami partyzanta z okresu późniejszego, z lat 40-tych. Mówimy tutaj raczej o polskim żołnierzu z okresu wczesnowojennego – wskazał dr Marcin Zwolski.  

Wcześniejsze podobne poszukiwania na tym terenie prowadzone były jesienią ubiegłego roku. Wtedy w mogile odnaleziono szczątki dwóch osób, mężczyzn w średnim wieku. Jedna z czaszek nosiła ślady postrzału. Z kości pobrano materiał do badań porównawczych DNA, które mają pomóc w ustaleniu, czy rzeczywiście mogą to być ofiary obławy.

Tzw. obława augustowska z lipca 1945 r. to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.

RIRM

drukuj