fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: Dziś otwarcie wystawy IPN „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939 – 1945”

W południe na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939 – 1945”. Ekspozycja została przygotowana przez IPN z okazji 80. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow i wybuchu II wojny światowej.

Instalacja przedstawia m.in. terror stosowany podczas okupacji niemieckiej wobec ludności cywilnej oraz kulisy Powstania Warszawskiego. Obrazuje też heroiczną walkę Polaków z rzeszą niemiecką i sowiecką Rosją. [czytaj więcej] 

Adam Stefan Lewandowski, rzecznik prasowy IPN, wskazał, że wystawa to lekcja niezakłamanej historii Polski.

M.in. dzięki tej wystawie, ale i obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, możemy pokazać światu, kto pierwszy przeciwstawił się agresji niemieckiej w Europie i na świecie, a także agresji sowieckiej. To pokazuje również, dlaczego żyjemy w takich realiach, dlaczego Warszawa wygląda tak, jak wygląda. Przypominamy również o naszych tradycjach, Kresach, dlaczego Lwów i Wilno nie są w granicach Polski. Kolejnym pokoleniom pokazujemy, jak wyglądała historia Polski – powiedział Stefan Lewandowski.

Wystawę „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939 – 1945” narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Jutro prezydent zwiedzi ekspozycję.

Wystawa została przygotowana w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i niemieckim. Będzie ją można oglądać do końca września.

RIRM

drukuj