Warszawscy uczniowie odwiedzili „Podróż pamięci”

Młodzież z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Podróż pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz – Birkenau”.

Celem projektu było przekazanie przez świadków historii wiedzy o martyrologii dzieci polskich, które przeżyły koszmar wypędzenia z Warszawy i uwięzienia w niemieckich obozach zagłady. Uczniowie spotkali się z byłymi małoletnimi więźniami Auschwitz – Birkenau oraz innych niemieckich obozów.

W trakcie Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu, Niemcy deportowali z Warszawy niemal pół miliona mieszkańców. Około 13 tysięcy osób zostało osadzonych w obozie w Auschwitz.

– Wygnano nas z wagonów, w atmosferze pośpiechu w otoczeniu okrzyków schnell, schnell. My nie wiedziałyśmy gdzie się znajdujemy, ale pamiętam jak jeden z mężczyzn krzyknął „rany boskie to Oświęcim” – wspomina jedna z uczestniczek wydarzeń.   

W obozie dzieci były oddzielone od matek. Straszono je, że matki poszły w transport. Wśród kobiet rozpuszczano plotki, że dzieci już nie ma.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl