Polscy rolnicy nie unikną kar

Polscy rolnicy produkujący mleko nie mają co liczyć na to, że w tym roku unikną kar za przekroczenie limitów produkcji. Rząd zabiegał o zawieszenie naliczania kar, ale bezskutecznie. O sprawie informuje Nasz Dziennik.

Polska przekroczyła swoją krajową kwotę mleczną o 170 mln kg, tj. o 1,7 proc. W roku kwotowym 2013/14 mogliśmy wyprodukować około 10 mld kg mleka.

Kara za każdy kilogram surowca ponad przyznany limit wynosi nieco ponad 29 gr.

Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa podkreśla, że kary powinny zostać umorzone. Zwraca on uwagę, że kwoty mleczne zostaną zniesione od 1 kwietnia przyszłego roku. Jednocześnie zarzuca bierność obecnemu szefowi resortu rolnictwa Markowi Sawickiemu.

– Powinno się wręcz zażądać od Brukseli, że w związku ze zniesieniem kwot mlecznych, to prawo w tym zakresie powinno być zmienione. Pan minister Sawicki może złożyć w tym zakresie inicjatywę zmiany legislacyjnej w prawie unijnym i doprowadzić do tego, żeby zaniechać kar w przyszłym roku – zaznacza Krzysztof Jurgiel.

Poseł dodał, że rząd nie ma pomysłu jak ma funkcjonować polskie rolnictwo w obszarze produkcji mleka po 1 kwietnia przyszłego roku. W październiku ma się odbyć posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa z udziałem rolników nt. działań osłonowych.

Mechanizm limitowania produkcji na rynku mleka w UE istnieje od połowy lat 80. Jego wprowadzenie miało rozwiązać problem znacznych nadwyżek produktów mleczarskich na rynku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl