Projekt „Korzenie miasta” przedstawia blisko 2 tys. zdjęć lotniczych Warszawy wykonanych w latach 1941-1944
Na kilka dni przed 77. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego rusza projekt „Korzenie miasta”. W jego ramach udostępnionych zostało blisko 2 tys. zdjęć lotniczych Warszawy wykonanych przez Niemców w latach 1941-1944.
„Korzenie miasta” to projekt, który pozwoli na odtworzenie mapy powstańczej Warszawy na bazie zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego zdjęć, a także pozwoli porównać, jak przez czas walk zmieniało się miasto. Fotografie były wykonywane przez niemieckie lotnictwo od końca 1941 roku. Ostatnia datowana jest na 28 grudnia 1944 roku. Widać na niej płonący Pałac Saski.
To jednak dopiero początek budowania społeczności, która wspólnymi siłami chce badać Warszawę. W przyszłości każdy, kto ma wiedzę, będzie mógł na interaktywnej mapie zapisać swój komentarz czy informację dotyczącą danego miejsca. Autorzy projektu zachęcają, aby do mapy dodawać kolejne warstwy miasta – drzewa czy szlaki komunikacji miejskiej. To także szansa na to, aby zobaczyć jak w czasie powstania wyglądały miejsca, które odwiedzamy w stolicy dzisiaj.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, podkreśla, że dzięki projektowi „Korzenie miasta” możemy lepiej uświadomić sobie skalę tragedii i zniszczeń Warszawy.
– Powstaje strona internetowa zawierająca zbiór zdjęć zrobionych przez niemieckie wojsko w czasie II wojny światowej. Są to fotografie unikalne, bo do tej pory w większości nie znane w Polsce, ale również wyjątkowe, gdyż powstają narzędzia, które umożliwią ich analizę. Nasi pracownicy i historycy będą stopniowo dokładać kolejne informacje. Na razie na stronie znajdzie się dwa tysiące zdjęć. Niekiedy były one źle opisane, czasami nie miały informacji topograficznej, dlatego każde zdjęcie ręcznie musimy sprawdzić w bazie – tłumaczy Jan Ołdakowski.
Zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej www.korzeniemiasta.pl. Znajduje się tam także formularz kontaktowy dla osób, które chcą pomóc w budowaniu bazy wiedzy.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM