„Rzeczpospolita”: Wojewoda może ochronić portfele warszawiaków; wystarczy, że nie opublikuje uchwały obniżającej bonifikatę przy przewłaszczeniu

Wojewoda może ochronić portfele warszawiaków przy przewłaszczeniu nieruchomości – podaje dziś jeden „Rzeczpospolita”. Gazeta wskazuje, że  może to zrobić poprzez nieopublikowanie uchwały obniżającej bonifikatę.

Uchwała warszawskiej Rady Miasta może wejść w życie tylko wtedy, gdy zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wojewoda ma 30 dni na ocenę jej legalności. Do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnym z mocy prawa dojdzie 1 stycznia. Jeżeli w tej dacie w Dzienniku Urzędowym nie będzie nowej uchwały, wejdzie w życie wcześniejsza, z wysokimi bonifikatami.

A z tej Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej wycofała się w ubiegły czwartek. W myśl nowej uchwały bonifikaty mają być zmniejszone z zapowiadanych 98 proc. do maximum 60 procent. Według PiS wycofanie się z nich przez PO to okłamywanie wyborców.

Radni nie mają żadnych zasad jeśli o to chodzi. Przypominam, że stanowisko przewodniczącego komisji gospodarki 18 października było takie, że się cieszy, że taka bonifikata (98 proc.) jest wprowadzana, a wczoraj mówił zupełnie co innego. Kiedy kłamali? Dzisiaj, czy będą kłamać jutro? Kiedy mówią prawdę? Jeżeli są w stanie w ciągu trzech miesięcy zmienić zdanie o 38 proc., zabrać warszawiakom prawie dwa miliardy, to co zrobią od stycznia? Co będzie się działo dalej? Gdzie jest Rafał Trzaskowski w tym czasie – akcentował stołeczny radny PiS Jacek Ozdoba.

Wysokie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stołeczni radni uchwalili przed wyborami. 98- i 99-procentowe stawki, jak obiecywano, miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

I być może będą jeśli wojewoda nie opublikuje uchwały je obniżającej. O przyjrzenie się jej miał prosić go w ubiegły piątek resort inwestycji i rozwoju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl