Rozpoczęły się spotkania ekspertów przez szczytem NATO w Warszawie

Rozpoczęły spotkania ekspertów przez dwudniowym szczytem państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska oczekuje potwierdzenia decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. W warszawskim szczycie wezmą udział przedstawiciele państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.

Forum otworzyli dyrektor PiSM Sławomir Dębski i Ratislav Kacer z GLOBSEC. Dębski podkreślił, że Forum ma wspierać NATO, demokrację i demokratyczne społeczeństwo.

„Uważamy, że poprzez dyskusje publiczne, będziemy w stanie wyrazić poparcie i przyczynić się do skuteczności działań NATO, które ma służyć pokojowi poprzez bezpieczeństwo zbiorowe” – podkreślił Dębski.

Szczyt Paktu rozpocznie się po południu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przed rozpoczęciem spotkania prezydent Polski Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.  Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski przyznał, że wiele decyzji, które będą potwierdzone na poziomie przywódców państw, uzgodnili już ministrowie obrony. [więcej]

Wczoraj Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.  Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki pokazuje i pokaże w ciągu najbliższych dwóch dni – jedność.

– Sojusz pokaże, że jest Sojuszem żywym i adekwatnym na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie. Pokaże, że wśród członków Sojuszu panuje wzajemne zrozumienie, a także, że istnieje solidarne podejście do wszystkich tematów. Obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że atak na jednego sojusznika jest atakiem na wszystkich. Dodał, że Sojusz wzmacnia obecność w Polsce i krajach Bałtyckich przez cztery wielonarodowe bataliony.

Szczytowi NATO przez dwa dni będą towarzyszyły pikniki w miastach wojewódzkich. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że mają one pokazać Polakom znaczenie warszawskiego szczytu Sojuszu.

– Idea, żeby odbyły się dni NATO we wszystkich miastach wojewódzkich jest po to, aby wszyscy Polacy mogli odczuć, dotknąć tego, co naprawdę się dzieje i jakie ma to konsekwencje dla narodu polskiego. Te wydarzenia będą polegały nie tylko na prezentacji sprzętu wojskowego, możliwości rozmawiania z żołnierzami, przeprowadzenia różnorodnych ćwiczeń, ale także bezpośredniej transmisji z tego wielkiego wydarzenia – wskazał Antonii Macierewicz.

 

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj