K. Szczerski: jedność NATO głównym oczekiwaniem Polski

Pokazanie jedności NATO i powrót do korzeni – to główne oczekiwania Polski wobec warszawskiego szczytu Sojuszu – mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Szczyt Paktu rozpocznie się po południu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przed rozpoczęciem spotkania prezydent Polski Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta przyznał, że wiele decyzji, które będą potwierdzone na poziomie przywódców państw, uzgodnili już ministrowie obrony.

My ten zarys znamy. Ważne, żeby z niego wyłoniły się dwa bardzo ważne przesłania dla obywateli państw członkowskich NATO; po pierwsze, że NATO jest jednością, bo dzisiaj pojawiają się nowe pęknięcia. Jest tendencja do tego, żeby spotykać się w jakichś mniejszych gronach i w jakichś wąskich formatach, które prezentują swoje odrębne punkty widzenia. Ale dla nas szczególnie ważne jest to, że częścią tego projektu powrotu NATO do korzeni, powrotu NATO do bezpieczeństwa terytorialnego jest umieszczeniem także w Polsce oddziałów NATO, a osobna bilateralna, dwustronna umowa z USA spowoduje, że rzeczywiście na terytorium Polski będą stacjonować międzynarodowe siły – mówi Krzysztof Szczerski.

W połowie czerwca ministrowie obrony NATO potwierdzili decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych i samodzielnych batalionów w sile ok. 1000 żołnierzy każdy. Decyzje w sprawach, które państwa będą przewodziły batalionom, które kraje wyślą swoje wojska, gdzie i kiedy trafi każdy z oddziałów, mają zostać ogłoszone właśnie na szczycie w Warszawie.

Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda. Przewodniczy mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

RIRM

drukuj